Rowerzysto, spójrz w lustro!
sobota, 28 maja 2016 19:44


Są w Olsztynie 3 miejsca, gdzie widoczność jest na tyle utrudniona, że zastosowano lustra drogowe, aby pomóc rowerzystom w bezpiecznej jeździe. W zasadzie lustra mają pomóc kierowcom w wypatrywaniu nadjeżdżających cyklistów, jednak wato wiedzieć, gdzie one są i także tam spoglądać. Ostrożności nigdy za wiele!

 
"Pod prąd" na Skłodowskiej-Curie
piątek, 13 maja 2016 14:20


Maria Skłodowska-Curie byłaby z nas dumna :) Nowy układ komunikacyjny w Śródmieściu Olsztyna umożliwił wyznaczenie kontrapasa (pas ruchu do jazdy "pod prąd") na fragmencie ul. Skłodowskiej-Curie. Pomimo niewielkiej długości jest to dogodny skrót w kierunku Starówki.

 
Kontraruch na Jarotach
piątek, 29 kwietnia 2016 21:40


W Olsztynie pojawia się coraz więcej rozwiązań wprowadzanych z myślą o rowerzystach. Często nie są to jednak wydzielone drogi dla rowerów czy ciągi pieszo-rowerowe. Najnowszym wdrożeniem tzw. kontraruchu jest dopuszczenie jazdy „pod prąd” rowerzystów po ul. Janowicza i ul. Mroza.

 
Drogi rowerowe do remontu
sobota, 23 kwietnia 2016 07:12


Wiosna przywitała nas kilkoma remontami nawierzchni dróg rowerowych. Skupimy się na dwóch odcinkach, które znają chyba wszyscy olsztyńscy rowerzyści: czerwonym asfalcie na ul. Witosa oraz uszkodzeniach na ul. Synów Pułku (wzdłuż muru z legalnym graffiti).

 
Starówka jeszcze bardziej przyjazna
niedziela, 17 kwietnia 2016 09:37


Pozytywne zmiany na Starówce to blisko 30 miejsc, w których rowerzyści mogą swobodnie poruszać się po uliczkach będących całkowicie lub częściowo niedostępnych dla samochodów. Większość z tych ułatwień jest znana z poprzednich dwóch sezonów letniej organizacji ruchu, a obecnie wprowadzone „nowości” są uzupełnieniem braków zgłaszanych przez rowerzystów. Aby uniknąć niejasności i problemów z interpretacją tych rozwiązań, prezentujemy zbiór zasad pomocnych podczas jazdy po Starówce.

 
30 km/h jest w sam raz!
niedziela, 06 marca 2016 21:16


Olsztyn wciąż czeka na poważne podejście do tematu uspokojenia ruchu samochodowego w Śródmieściu.
Korzyści dla ruch rowerowego są tutaj szczególnie, ponieważ tam, gdzie kończy się infrastruktura dla rowerów, tam zaczyna się problem z jazdą po jezdni wśród wielu kierowców łamiących przepisy i jeżdżących bardzo niekulturalnie. Obszarowe ograniczenie dopuszczalnej prędkości do 30 km/h jest pierwszym i obowiązkowym krokiem do wykonania, jeśli chcemy mówić o centrum Olsztyna przyjaznym dla rowerzystów! Oto liczne argumenty za wprowadzeniem tego rozwiązania w naszym mieście.

 
Kierowco! Rowerzysta z prawej!
czwartek, 04 lutego 2016 21:54


Po pięciu latach powrócił pomysł szczególnego oznaczenia skrzyżowań, gdzie rowerzyści mają pierwszeństwo, a kierowcom zbyt często zdarza się o tym zapominać.
Kiedy w roku 2011 wchodził nowy przepis regulujący pierwszeństwo rowerzystów jadących na wprost ponad pojazdami skręcającymi w drogę poprzeczną w całej Polsce odbył się cykl happeningów akcentujących nowe przepisy. W Olsztynie także. Problemy wciąż występują, więc przyszła pora na oficjalne wdrożenie tablicy informacyjnej mającej przypominać o tej zasadzie.

 
"Obywatelskie" stojaki na osiedlach
poniedziałek, 04 stycznia 2016 21:18


Przegląd inwestycji zrealizowanych w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego daje pozytywne wnioski, ponieważ dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców udaje się upowszechnić stosowanie bardzo przydatnych detali. Jedną z takich rzeczy jest montowanie dobrych stojaków rowerowych przy okazji porządkowania osiedlowych placów rekreacyjnych. W 2015 r. mamy dwa takie przykłady: os. Nagórki i os. Brzeziny.

 
Park Podzamcze otwarty! (także na rowerzystów)
środa, 30 grudnia 2015 10:46


Po około trzech latach prac cały Park Podzamcze jest już w pełni dostępny. Zgodnie z oczekiwaniami i zapowiedziami jest to teren otwarty także na ruch rowerowy :)

 
AK/Jagiellończyka nareszcie dla rowerzystów
sobota, 14 listopada 2015 15:32


Po niemal 1,5 roku dopominania się, nareszcie powstały przejazdy dla rowerzystów przez ul. Jagiellończyka na skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej.
Po ostatecznym dopięciu w 2014 wszystkich fragmentów porządnej drogi dla rowerów wzdłuż całego przebiegu ul. Armii Krajowej (pisaliśmy o tym > TUTAJ) brakowało jeszcze ważnego elementu w postaci zapewnienia ciągłości przez to skrzyżowanie.

 
Lepiej na Leonharda i Pstrowskiego
czwartek, 17 września 2015 19:21


W ostatnich dniach przybyło dróg rowerowych w Olsztynie.
Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu na wniosek Oficera Rowerowego wydzielił nowe odcinki z istniejących, szerokich chodników na całej długości ul Leonharda oraz na fragmencie ul. Pstrowskiego.

 
Pierwsze stacje naprawy w Olsztynie
wtorek, 30 czerwca 2015 20:11


Mała rzecz, a bardzo cieszy! Spore zainteresowanie i zadowolenie wywołuje pojawienie się w Olsztynie 2 pierwszych stacji do samodzielnej naprawy roweru. Konkretnych pozytywów jest kilka:

 
Olsztyński tramwaj przyjazny rowerom
poniedziałek, 08 czerwca 2015 07:11


Zgodnie z zapowiedziami, wśród wielu korzyści tworzenia infrastruktury tramwajowej jest także poprawa sytuacji rowerzystów. W wyniku realizacji projektu "tramwajowego" na mapie Olsztyna pojawią się bowiem zupełnie nowe odcinki dróg dla rowerów, powstaną pierwsze pasy rowerowe i śluza rowerowa, a wiele istniejących rowerówek doczeka się remontu i położenia tam nowej- asfaltowej nawierzchni.

 
Zdejmujemy zakazy wjazdu dla rowerów
poniedziałek, 06 kwietnia 2015 14:51

Drogowcy zafundowali rowerzystom świąteczny prezent :)
6 znaków B-9 ("zakaz wjazdu rowerów") zostało zdjętych tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Jest to efekt pozytywnej opinii Komisji BRD podjętej w styczniu 2015 r. po wniosku Oficera Rowerowego.

 
Pierwszy KONTRAPAS w Olsztynie
niedziela, 29 marca 2015 11:21


Wprowadzono kolejne rozwiązanie znacznie ułatwiające jazdę wśród gęstej zabudowy Śródmieścia
:)
Po dopuszczeniu na starówce ruchu "pod prąd" bez wydzielania specjalnych pasów (tzw. "kontraruch", piszemy o tym > TUTAJ) nadeszła pora na typowy kontrapas. Pierwszy odcinek powstał na ul. Skłodowskiej-Curie.

 
Nowa trasa w Lesie Miejskim
środa, 29 października 2014 16:59


Po zapowiedziach konkretnych działań na rzecz rozwoju rowerowej rekreacji, na mapie miasta pojawiła się wreszcie zupełnie nowa trasa wytyczona w terenie, który do tej pory zbyt często nie przyciągał rowerzystów. Decyzją Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu zrealizowano trasę "Rodzinną", która umożliwia niezbyt forsowną, leśną przejażdżkę w dogodnych warunkach.

 
Wygodniej przez rzekę Wadąg
środa, 29 października 2014 10:45


Chociaż od oficjalnego otwarcia nowej kładki przez rzekę Wadąg minęły już około 2 miesiące, wciąż otrzymujemy zapytania o tę przeprawę i jej lokalizację. W związku z tym, przedstawiamy krótki opis tej konstrukcji, która niewątpliwie znacząco ułatwia rowerowe dotarcie na teren sąsiedniej gminy Dywity.

 
Bardziej rowerowo na ul. Hozjusza
sobota, 18 października 2014 23:01


Mieszkańcy os. Redykajny są najlepszym przykładem na to, jak skutecznie starać się o realizację dawno oczekiwanych rowerowych inwestycji.
Pomógł w tym oczywiście Olsztyński Budżet Obywatelski, ale bez zaangażowania mieszkańców nie byłoby sukcesu. Jednym ze zwycięskich projektów było powstanie dokumentacji oraz pierwszego fragmentu drogi dla rowerów biegnącej wzdłuż ul. Hozjusza. W ostatnich dniach wymyślona i wywalczona przez mieszkańców „rowerówka” została oddano do użytku.

 
Nowe tablice nad Jez. Ukiel
sobota, 18 października 2014 18:52


Warto jeszcze skorzystać z jesiennej, nastrojowej aury, aby odwiedzić coraz ciekawsze okolice Jeziora Ukiel. Dzięki dotychczas wykonanym pracom jest to teren, w który można z powodzeniem wybrać się na ciekawą przejażdżkę. Na rozległym obszarze pomiędzy Plażą Miejską, Zatoką Miłą a Słoneczną Polaną znajduje się bogata sieć dróg i ścieżek doskonale nadających się na rodzinną rowerową wycieczkę lub spacer.
Aby ułatwić zaplanowanie najbardziej dogodnej trasy, a następnie wspomóc orientację w terenie, Urząd Miasta zapewnił 6 nowych tablic informacyjnych zlokalizowanych przy najbardziej uczęszczanych drogach rowerowych i chodnikach.

 
Stojaki-listki nadchodzą!
środa, 02 lipca 2014 22:33


W Olsztynie udało się połączyć funkcjonalność z estetyczną formą oraz elementami promocyjnymi. Wszystko za sprawą rowerowych stojaków w kształcie "listka", które po raz pierwszy pojawiły się 3 lata temu nad Jeziorem Długim, a obecnie mają szansę na upowszechnienie dzięki gestowi lokalnej firmy Green Taxi.

 
Kolejne barierki zamienione na stojaki
piątek, 09 maja 2014 21:13


Żółte barierki stopniowo znikają z wielu olsztyńskich ulic, ale na tym nie kończy się ich przydatność mieszkańcom Olsztyna. Zgodnie z działaniami zapoczątkowanymi na jesieni 2013 r., wiele niepotrzebnych już barierek jest z powodzeniem wykorzystywana jako materiał do tworzenia stojaków rowerowych.

 
Starówka jeszcze bardziej przyjazna
wtorek, 22 kwietnia 2014 19:41


W ramach letniej organizacji ruchu wprowadzonej na obszarze Starego Miasta pojawił się szereg zmian korzystnych dla rowerzystów. Aby uniknąć niejasności i ewentualnych problemów z interpretacją nowych rozwiązań prezentujemy zbiór zasad pomocnych w jeździe po Starym Mieście.

 
Ostrożnie przy przystankach!
sobota, 01 marca 2014 12:51


Są sytuacje, w których piesi mają realne poczucie zagrożenia ze strony rowerzystów! Jednymi z takich miejsc są fragmenty dróg dla rowerów poprowadzonych przez perony przystanków autobusowych. Na wniosek pasażerów jeden z przystanków został specjalnie oznakowany.

 
"Pod prąd" na ul. Szpakowej
wtorek, 10 grudnia 2013 21:01


Mikołajkowy prezent przygotowali nam w tym roku drogowcy! Po pozytywnej opinii Komisji BRD, wniosek Oficera Rowerowego o dopuszczenie możliwości jazdy "pod prąd" po ul. Szpakowej (os. Gutkowo) został wdrożony.

 
"Aura" nareszcie ze stojakami!
wtorek, 03 grudnia 2013 15:33


9 długich miesięcy trwała reakcja na wniosek Stowarzyszenia "Młyn" o porządne stojaki pod największym centrum handlowym w mieście... W tzw. międzyczasie C.H. "Alfa" zdążyła nawet zmienić nazwę na "Aura" Centrum Olsztyna, ale nareszcie doszło do (częściowo) pomyślnego załatwienia sprawy i jedno z dwóch wejść do tego ogromnego obiektu zyskało nowy parking rowerowy.

 
Nowy znak na ul. Żarskiej
czwartek, 28 listopada 2013 23:57


Patronka tej ulicy byłaby z nas dumna :) Za działanie logiczne, budujące większą całość oraz po prostu przydatne. Tabliczka T-22 ("nie dotyczy rowerów") zawisła pod znakiem informującym o "ślepej ulicy" (D-4). Dzięki temu przekaz znaku jest w pełni zgodny ze stanem faktycznym.

 
90 metrów robi różnicę
czwartek, 21 listopada 2013 16:07


Zgodnie z wnioskiem Oficera Rowerowego (popartym licznymi głosami rowerzystów), w lipcu 2013 r. przesunięto znak zakazujący wjazdu rowerów na al. Wojska Polskiego. Niby drobnostka, bo znak "przeniósł się" o niecałe 90 metrów, ale dzięki temu nie ma już obowiązku wykonywania karkołomnych ewolucji i korzystania z fatalnej gruntowej ścieżki biegnącej wzdłuż ulicy.

 
Lepiej na Sielskiej
środa, 20 listopada 2013 08:12


W końcu udało się na naprawić błąd sprzed kilku lat, który pojawił się po ówczesnym remoncie chodnika przy ul. Sielskiej. Droga dla rowerów nareszcie tworzy spójny odcinek, wykonano drobne poprawki jej przebiegu oraz wyznaczono przejazdy dla rowerzystów :)

 
Nowa ddr na Wyszyńskiego
niedziela, 17 listopada 2013 17:48


Jazda wzdłuż ul. Wyszyńskiego nareszcie będzie legalna i bardziej bezpieczna.
Już na początku lipca 2013 lokalne media donosiły (przykładowy artykuł > TUTAJ), że do wydzielenia drogi dla rowerów przy ul. Wyszyńskiego można wykorzystać szerokie chodniki ciągnące się wzdłuż tej ulicy. Było to szczególnie istotne ze względu na fakt, iż znaczna większość rowerzystów korzystało z chodników aby dojeżdżać do swoich miejsc pracy, w tym do fabryki opon firmy Michelin.

 
Bałtycka w budowie
piątek, 15 listopada 2013 20:26


Ekipy uwijające się na budowie ul. Bałtyckiej wyraźnie minęły już półmetek, wszystkie elementy drogowe są już widoczne, a więc najwyższa pora opisać rowerowe elementy, jakie w przyszłym roku zostaną oddane do użytku na tej ulicy.

 
Budują Park Centralny
sobota, 09 listopada 2013 23:07


Rowerzyści nieuchronnie zbliżają się do Śródmieścia :) Na razie nie dzieje się to od strony głównych ulic, ale od strony rzeki, gdzie elementem zagospodarowania terenów pomiędzy Łyną a ul. Kościuszki, Niepodległości i 22-Stycznia będą nowe drogi dla rowerów.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2