Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
"Pod prąd" na ul. Szpakowej
wtorek, 10 grudnia 2013 21:01


Mikołajkowy prezent przygotowali nam w tym roku drogowcy! Po pozytywnej opinii Komisji BRD, wniosek Oficera Rowerowego o dopuszczenie możliwości jazdy "pod prąd" po ul. Szpakowej (os. Gutkowo) został wdrożony.


Do tej pory rowerzyści dojeżdżali do skrzyżowania ul. Bałtyckiej i Szpakowej po wydzielonej drodze dla rowerów, która właśnie tutaj się kończyła. Dla wielu cyklistów sporym problemem była konieczność wjazdu na ruchliwą ul. Bałtycką (tym bardziej, że akurat na tym odcinku rozpoczyna się długi podjazd) lub kontynuowanie jazdy chodnikiem, który i tak kończy się po kilkuset metrach. Statystyki zdarzeń z udziałem rowerzystów wskazują, iż jest to miejsce szczególnie niebezpieczne właśnie dla tej grupy uczestników ruchu.


Bazując na doświadczeniach i pomyślnych wdrożeniach jazdy "pod prąd" w Opolu, także w Olsztynie udało się uzyskać zgodę na taką zmianę organizacji ruchu na uspokojonej (dwa progi zwalniające i obniżenie prędkości do 20 km/h) ul. Szpakowej:

- - - - - - -

Zasady poruszania się po takiej ulicy:
- zgodnie z przepisami poruszamy się prawą stroną jezdni;
- na skrzyżowaniu z ul. Poranną przepuszczamy pojazdy nadjeżdżające z prawej strony, a następnie zgodnie z oznakowaniem ("zakaz wjazdu" stojący po prawej stronie) skręcamy w lewo i kontynuujemy jazdę ul. Poranną;
- obserwujemy samochody zaparkowane po naszej prawej stronie, ponieważ kierowca włączający się do ruchu może nas początkowo nie zauważyć;
- pamiętamy o tym, że jest to nowe oznakowanie i nie wszyscy kierowcy ("kierofcy") dostatecznie szybko przyswoją fakt, iż rowerzysta może jechać im naprzeciw;
- w sytuacji awaryjnej, czyli nieprawidłowego zachowania ze strony kierowcy lepiej przystanąć na moment i przepuścić auto niż ryzykować np. wymijanie się nim w bardzo bliskiej odległości.

- - - - - - -

 


^ Widok na skrzyżowanie ul. Bałtyckiej i Szpakowej.

 


^ To samo miejsce widziane w sierpniu 2013 r.
W dni powszednie ruch ciężki jest tutaj znaczący (żwirownia w Jonkowie, duże zakłady w Gutkowie, itp.).

 


^ Aktualnie wygląda to tak: pod znakiem B-2 ("zakaz wjazdu") pojawiła się tabliczka T-22 ("nie dotyczy rowerów") wyłączająca ruch rowerowy spod tego zakazu.

 


^ Na drugim końcu ul. Szpakowej taka sama tabliczka zawisła pod znakiem D-3 ("droga jednokierunkowa") dając sygnał kierowcom, że dla rowerzystów jest to droga dwukierunkowa i powinni być przygotowani na cyklistów jadących "pod prąd".

 


^ Zimowy widok na ul. Szpakową. Pusto, wystarczająco szeroko i mały ruch aut.

 


^ Latem także jest tutaj wystarczająco dużo miejsca do bezpiecznej jazdy "pod prąd".

 


^ Dojazd do ul. Porannej oznacza konieczność ustąpienia pierwszeństwa pojazdom z prawej strony. Szerokiej drogi!

 

Komentarze  

 
0 #1 profile4835 2018-10-30 16:07
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://guestbook.asburyparkradio.net/public/img-1539195802.jpg
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież