Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 47

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
Rowerzyści o nowym prawie
wtorek, 21 czerwca 2011 18:14


Miesiąc temu (21 maja br.) weszła w życie od dawna postulowana i oczekiwana pro-rowerowa nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zmiany przepisów są istotne i w znaczący sposób zmieniają zasady poruszania się rowerem oraz podnoszą status rowerzystów na drogach. W związku ze zbliżającym się okresem wakacji i dającym się bez trudu przewidzieć zwiększeniem liczby rowerzystów w ruchu drogowym postanowiliśmy przypomnieć kierowcom i rowerzystom na czym polegają najważniejsze zmiany. Przeprowadzony w Olsztynie happening jest działaniem w ramach sieci "Miasta dla rowerów" we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Celem akcji przeprowadzonej 20 czerwca na jednym z głównych skrzyzowań osiedla Nagórki było pokazanie w praktyce prawidłowego stosowania obowiązujących przepisów przez kierowców i rowerzystów oraz rozpowszechnienie tej wiedzy wśród mieszkańców Olsztyna. W tym celu, na wzięte pod lupę skrzyżowanie wyjechała dwójka rowerzystów oraz "zaprzyjaźniony" kierowca, którzy przez kilkanaście minut pojawiali się tam jako w pełni świadomi nowych zasad uczestnicy ruchu drogowego.   

W ramach happeningu zamontowaliśmy także znak ostrzegawczy (wzorowany na znaku stosowanym w Holandii), którego zadaniem jest przypominanie kierowcom wykonującym manewr zmiany kierunku jazdy o konieczności ustępowania pierwszeństwa rowerzystom korzystającym z przejazdu rowerowego. Do 21 maja br. polskie przepisy nie definiowały jednoznacznie takiego pierwszeństwa. Było to niezgodne z europejskimi uzgodnieniami zawartymi w Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym (które Polska przyjęła ponad 20 lat temu!) oraz powodowało wiele groźnych i dyskusyjnych sytuacji drogowych.
Korzystając z wyjątkowej okazji obecności przedstawicieli lokalnych mediów omówiliśmy także pozostałe zmiany przepisów zawartych w nowelizacji. 

Relacje z tego wydarzenia:
* TVP Olsztyn (mat. filmowy od 6:48 w "Informacjach" oraz całe "Opinie") 
* Gazety Wyborczej
* Radio Olsztyn


Happening zorganizowany we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 

 

 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież