Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 47

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
Rowerzyści o nowym prawie
wtorek, 21 czerwca 2011 18:14


Miesiąc temu (21 maja br.) weszła w życie od dawna postulowana i oczekiwana pro-rowerowa nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zmiany przepisów są istotne i w znaczący sposób zmieniają zasady poruszania się rowerem oraz podnoszą status rowerzystów na drogach. W związku ze zbliżającym się okresem wakacji i dającym się bez trudu przewidzieć zwiększeniem liczby rowerzystów w ruchu drogowym postanowiliśmy przypomnieć kierowcom i rowerzystom na czym polegają najważniejsze zmiany. Przeprowadzony w Olsztynie happening jest działaniem w ramach sieci "Miasta dla rowerów" we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Celem akcji przeprowadzonej 20 czerwca na jednym z głównych skrzyzowań osiedla Nagórki było pokazanie w praktyce prawidłowego stosowania obowiązujących przepisów przez kierowców i rowerzystów oraz rozpowszechnienie tej wiedzy wśród mieszkańców Olsztyna. W tym celu, na wzięte pod lupę skrzyżowanie wyjechała dwójka rowerzystów oraz "zaprzyjaźniony" kierowca, którzy przez kilkanaście minut pojawiali się tam jako w pełni świadomi nowych zasad uczestnicy ruchu drogowego.   

W ramach happeningu zamontowaliśmy także znak ostrzegawczy (wzorowany na znaku stosowanym w Holandii), którego zadaniem jest przypominanie kierowcom wykonującym manewr zmiany kierunku jazdy o konieczności ustępowania pierwszeństwa rowerzystom korzystającym z przejazdu rowerowego. Do 21 maja br. polskie przepisy nie definiowały jednoznacznie takiego pierwszeństwa. Było to niezgodne z europejskimi uzgodnieniami zawartymi w Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym (które Polska przyjęła ponad 20 lat temu!) oraz powodowało wiele groźnych i dyskusyjnych sytuacji drogowych.
Korzystając z wyjątkowej okazji obecności przedstawicieli lokalnych mediów omówiliśmy także pozostałe zmiany przepisów zawartych w nowelizacji. 

Relacje z tego wydarzenia:
* TVP Olsztyn (mat. filmowy od 6:48 w "Informacjach" oraz całe "Opinie") 
* Gazety Wyborczej
* Radio Olsztyn


Happening zorganizowany we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 

 

 

 

Komentarze  

 
0 #1 Wilfredo 2018-10-18 14:12
I enjoy what you guys are up too. This kind of clever work and exposure!
Keep up the terrific works guys I've included you guys to our blogroll.


Also visit my page sex randki: https://www.xvideos.com/tags/sex-anonse
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież