Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
"Aura" nareszcie ze stojakami!
wtorek, 03 grudnia 2013 15:33


9 długich miesięcy trwała reakcja na wniosek Stowarzyszenia "Młyn" o porządne stojaki pod największym centrum handlowym w mieście... W tzw. międzyczasie C.H. "Alfa" zdążyła nawet zmienić nazwę na "Aura" Centrum Olsztyna, ale nareszcie doszło do (częściowo) pomyślnego załatwienia sprawy i jedno z dwóch wejść do tego ogromnego obiektu zyskało nowy parking rowerowy.


Wniosek złożony 23 marca 2013 był poparty przez ponad 100 rowerzystów, którzy w ciągu zaledwie kilku mroźnych dni podpisali się pod tą petycją. Zgodnie z medialnymi zapowiedziami, administratorzy przychylili się do wniosku i zapowiedzieli ujęcie parkingu rowerowego w pracach modernizacyjnych, jakie były (i są nadal) wykonywane w otoczeniu "Aury". Pomimo szybkiego tempa prac, nowe przestrzenie oddawane do użytku latem 2013 r. wciąż nie zapewniały elementów przeznaczonych do przypięcia rowerów (poza barierkami i balustradami)... Wiosną i latem klienci licznie przybywający tu na rowerach boleśnie doświadczali braku możliwości parkowania w pobliżu wejść do budynku...:

 

Dosłownie w momencie składania wniosku o ponowne rozważenie potrzeb rowerzystów dowiedzieliśmy się o ustawieniu nowych stojaków :)

Wygląda to tak:

 


^ Pozytywnym zaskoczeniem jest fakt, iż stojaki nawiązują swoim kształtem do miejskiego logo kształcie "listka", a także korzystają z formy stojaka znanej znad jeziora Długiego:

 


^ Ponad 40 takich "olsztyńskich" stojaków z powodzeniem służy nad brzegami jez. Długiego.

 


^ Lokalizacja parkingu względem wejścia głównego.
Nareszcie napis "WITAMY" świecący nad wejściem nie będzie wydawał się złośliwością wobec klientów/klientek na rowerach :)
Zgodnie z zapowiedzią, drugie wejście (przy Empiku) będzie modernizowane na wiosnę 2014 i po zakończeniu wszystkich prac tam także zostanie przygotowany rowerowy parking.

 


^ Zaczęło się od poglądowego zdjęcia z jednym rowerem...

 


^ aby w ciągu kilku minut zwrócić uwagę kolejnych rowerzystów...

 


^ którzy od razu chętnie przypinali kolejne rowery :)
Z krótkich rozmów z pierwszymi użytkownikami dało się słyszeć oczywiste stwierdzenia:
- "Nareszcie nie trzeba się schylać, aby przypiąć rower do niskiego stojaka";
- "Dobrze, że można przypiąć ramę, a nie koło, ponieważ wszystko się wtedy ocierało (szprychy i widelec), a do tego był strach o uszkodzenie tarczy hamulca";
- "Nie trzeba będzie kombinować z szukaniem miejsca na rower".


Mamy nadzieję, że Administratorzy "Aury" szybko zorientują się, że

10 przygotowanych miejsc to zdecydowanie za mało

w stosunku do realnych potrzeb klientów/klientek tak znaczącego obiektu handlowego ulokowanego w samym centrum miasta.

 

^ Nie wszystko się jednak udało... Nawet proste rzeczy można wykonać dobrze albo... jeszcze lepiej :)
Stojak powinien być odsunięty o około 1 metr w prawo, aby umożliwić skorzystanie ze skrajnego miejsca przy samym murku, a także odsunięty od podłużnego murku o około 1 metr wgłąb placu, aby stworzyć możliwość parkowania większej ilości rowerów i umożliwić lepszy dostęp od każdej strony.

- - - - - - -

Warto pamiętać, że starania o porządne stojaki rowerowe pod "Alfą"/"Aurą" Stowarzyszenie "Młyn" rozpoczęło niemal 5 lat temu...!
Oto medialne echo działań z 2008 r., kiedy w nr 6 kwartalnika 'rowerowy.olsztyn.pl' pisaliśmy o kłopotach ze stojakami.
Wówczas wyglądało to tak:

 


^ Potrzeby były wyraźnie widoczne.

 


^ Wprowadzono nawet zakaz przypinania się do barierek i odsyłano do stojaków...

 


^ ..., w których jednocześnie także nie było wolnych miejsc...:/

- - - - - - -

Jak widać, upór w słusznej sprawie ostatecznie przynosi efekty :)

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież