Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 47

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
Nowa trasa w Lesie Miejskim
środa, 29 października 2014 16:59


Po zapowiedziach konkretnych działań na rzecz rozwoju rowerowej rekreacji, na mapie miasta pojawiła się wreszcie zupełnie nowa trasa wytyczona w terenie, który do tej pory zbyt często nie przyciągał rowerzystów. Decyzją Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu zrealizowano trasę "Rodzinną", która umożliwia niezbyt forsowną, leśną przejażdżkę w dogodnych warunkach.

 

^ Trasa liczy dokładnie 8 km, ma formę pętli i zawiera w sobie wszystko, co najlepsze i najciekawsze w zachodniej części Lasu Miejskiego, w tzw. części Wadąg (nazwa od rzeki płynącej po północnym skraju Lasu Miejskiego).
Jest to swoiste uzupełnienie szlaku oznakowanego w 2011 r. w ramach Systemu Rekreacyjnych Tras w tzw. części Łyna (nazwa od rzeki płynącej po zachodniej stronie Lasu Miejskiego).


Początek i koniec trasy znajduje się na Leśnym Parkingu przy Strzelnicy Policyjnej przy al. Wojska Polskiego.
Dzięki dogodnej lokalizacji możliwe jest wygodne dotarcie tu na kilka sposobów:
- rowerem, ponieważ kilka miesięcy temu przeniesiono zakaz wjazdu, który uniemożliwiał jazdę główną drogą (pisaliśmy o tym > TUTAJ);
- autobusem, ponieważ od blisko trzech lat możemy bezpłatnie przewozić rowery jako bagaż w pojazdach komunikacji miejskiej, a tuż obok znajduje się pętla autobusowa (ul. Parkowa, przy CEiIK-u);
- samochodem, ponieważ na Leśny Parking łatwo trafić z głównej drogi, a jego spora powierzchnia pozwala na wygodne pozostawienie auta.


Trasa jest oznakowana w jednym kierunku, aby zapewnić użytkownikom najłagodniejsze podjazdy i najbardziej bezpieczny przebieg.


^ Do oznakowania trasy użyto charakterystycznych ikon nawiązujących do logo Olsztyna oraz oznaczeń używanych w ramach miejskiego programu "Olsztyn.Aktywnie!". Oznaczenie trasy w terenie powierzono znakarzom PTTK, dzięki czemu zasady umieszczania znaków są standardowe i powszechnie używane w całym kraju.

 


^ Ze względu na charakter terenu, do umieszczenia znaków wykorzystano przede wszystkim przydrożne drzewa.

 


^ Do jej stworzenia wykorzystano drogi gruntowe o najlepszej jakości, ze sporadycznie napotykanymi przeszkodami w postaci wystających korzeni, sypkiego piachu czy sezonowo występującej wysokiej roślinności. Trasa jest dzięki temu bardzo urozmaicona i łączy w sobie odcinki prowadzące głównymi drogami, aby zaraz skręcić w boczną dróżkę, dzięki czemu użytkownicy docierają do mniej uczęszczanych miejsc.

 


^ Do pokonywania trasy najlepiej będą się nadawały rowery trekkingowe, ATB, crossowe i górskie.
Nie powinno być tutaj większych problemów z używaniem zwykłych rowerów miejskich, byle tylko ogumienie nie było zbyt wąskie i delikatne, a do dyspozycji były co najmniej trzy biegi.

 

 

 

 

 

 


^ Na trasie napotka się także krótki fragment zapomnianego (i zarastającego) asfaltu.

 


^ Jesienią 2013 r. olsztyńscy leśnicy wyposażyli przyszłą trasę w kilka nowych drewnianych altan, które stanowią doskonałą bazę do zorganizowania odpoczynku, bufetu lub punktu obserwacyjnego otaczającej przyrody.

 

 

 


^ Wydaje się, że nowa trasa będzie dobrym pomysłem na przejażdżki o każdej porze roku, do czego serdecznie zapraszamy!

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież