Olsztyn rowerami stoi
wtorek, 24 listopada 2015 12:43


Cieszymy się, że temat komunikacji rowerowej trafia na łamy kolejnego olsztyńskiego czasopisma.
Tym razem jest to "Nowe Życie Olsztyna", które na ciekawą rozmowę z Mirosławem Arczakiem, oficerem rowerowym, przeznaczyło wyjątkowo dużo miejsca i uwagi. Tematem jest "teraźniejszość i przyszłość jednośladów w Olsztynie", a rozmowę przeprowadził Cezary Kapłon.

 
Nie ma złej pogody na rowerowanie!


Zima za pasem, wkrótce spadnie pierwszy śnieg. Olsztyński Oficer Rowerowy odpowiada na pytania "Kuriera Olsztyńskiego", czy warto jeździć na rowerze zimą, jak należy utrzymać rower w dobrym stanie i jakie korzyści możemy mieć z zimowego rowerowania.

 
Olsztyn w ogólnopolskim rankingu
sobota, 08 listopada 2014 11:53


W listopadowym numerze miesięcznika „Rowertour” ukazał się ogólnopolski „Ranking miast przyjaznych rowerzystom”. Od 2010 roku jest to już trzecie zestawienie z udziałem Olsztyna i dotyczy postępów dokonanych w latach 2012-2014.

 
Historia i aktualności oczami olsztyńskiego Oficera
poniedziałek, 21 października 2013 11:01


Zapraszamy do lektury wywiadu z olsztyńskim Oficerem Rowerowym,
jaki ukazał się na łamach serwisu "Kurier Olsztyński". Jest to nowe medium informacyjne, które od razu zabrało się za ważny dla nas temat- przedstawienia skrótowej, ale uporządkowanej historii oraz aktualnych działań na rzecz lepszych warunków korzystania z roweru w Olsztynie. Oficer mocno się rozgadał, ale warto przeczytać całość :)

 
Rowerzyści pomiędzy autobusami?
wtorek, 04 grudnia 2012 02:10

 
Ledwie powstały, a już są kością niezgody. Buspasy, bo o nich mowa, mają ułatwić przejazd komunikacją miejską. Wśród uprzywilejowanych są autobusy ZKM, busiki prywatnego przewoźnika oraz taksówkarze. Może urzędnicy pomyślą też o rowerzystach?

 
Rowerowy ranking miast
piątek, 02 listopada 2012 00:44

Najnowszy numer czasopisma "Rowertor" przyniesie odpowiedź na pytanie które z polskich miast przoduje w tworzeniu najlepszych warunków do jazdy. W rankingu, którego poprzednia edycja odbyła się w 2010 r. nie zabraknie również Olsztyna.

 
Rower = ?
czwartek, 01 listopada 2012 22:48

Czym jest rower dla olsztyńskiego Oficera Rowerowego? Jaki jest jego największy sukces w pro-rowerowych staraniach? Portal 'konkordia.org.pl' wypytuje Mirosława Arczaka.

 
Rowerzyści już jeżdżą trasą wzdłuż ul. Nowowiejskiego

Takiej wygody miłośnicy jednośladów w Olsztynie jeszcze nie mieli. W centrum miasta mogą pojechać wyznaczonym specjalnie dla nich pasem.

 
Zapadła się ścieżka rowerowa na al. Piłsudskiego

Nowowybudowana ścieżka rowerowa nie przetrwała piątkowo-sobotnich ulew. Asfalt został podmyty przez wodę i zapadł się na wysokości zakładów Michelin.

 
Wypożyczalnia rowerów na godziny. Dobry pomysł?

Po tramwaju wodnym i elektrycznym autobusie prywatna firma zdecydowała się otworzyć w Olsztynie wypożyczalnię rowerów. - Chcemy, żeby Warmia w końcu przestała być miejscem, przez które tylko się przejeżdża - tłumaczy przedsiębiorca Jerzy Polakowski.

 
Przyjedziesz rowerem jak P. Grzymowicz? Będą nagrody

Udziałem w losowaniu fantów urząd miasta zachęca swoich pracowników, żeby przesiadali się z samochodów na bicykle i do autobusów. - Na pewno z tego pomysłu nie należy się śmiać - komentuje ekolog z UWM.

 
Straż miejska pouczyła P. Grzymowicza. Jako rowerzystę


Pouczeniem zakończyła się podróż prezydenta Piotra Grzymowicza, który rowerem dojeżdża do pracy

 
Kierowcy mogą pomóc rowerzystom parkując w centrum


Dużo mówi się o braku parkingów dla aut, a podobny kłopot mają posiadacze dwóch kółek. - A może część pieniędzy ze strefy parkowania przeznaczyć na zakup stojaków - proponuje oficer rowerowy w ratuszu.

 
Nie słuchają oficera rowerowego. Prezydent chce pomóc

Mirosław Arczak ma pomysł na to, jak rozwiązać problem ze ścieżką rowerową wzdłuż al. Wojska Polskiego. Jednak komisja ds. bezpieczeństwa odrzuciła jego projekt.

 
Prezydent Grzymowicz nie jeździ już samochodem do pracy


Przesiadł się na rower. Okazało się, że to dla prezydenta nie tylko sposób na powrót do kondycji sprzed lat, ale także cenna lekcja. Na własnej skórze przekonał się bowiem, że życie rowerzysty w Olsztynie nie jest wcale łatwe.

 
Kierowcy wygrywają z rowerzystami na ul. Sielskiej


Miejska komisja bezpieczeństwa ruchu drogowego doszła do wniosku, że nowy przejazd dla rowerzystów przez ul. Sielską powinien być zlikwidowany. Wygląda na to, że lobby kierowców znowu chce wziąć górę nad prawami cyklistów.

 
Potrącenie przy rondzie Bema. Ranny rowerzysta


W pobliżu ronda Bema w Olsztynie rowerzysta wjechał wprost pod koła peugeota. Ranny mężczyzna przewieziony został do szpitala.

 
Olsztyn ma Oficera Rowerowego
sobota, 14 stycznia 2012 16:14


13 stycznia 2012 ogłoszono oficjalną decyzję Prezydenta Olsztyna na temat wyników konkursu na stanowisko podinspektora-pełnomocnika ds. rozwoju systemu komunikacji rowerowej, czyli tzw. Oficera Rowerowego. Został nim Mirosław Arczak.

Gazeta Wyborcza pisze o tym > tutaj 
Gazeta Olsztyńska pisze o tym > tutaj
Olsztyn24.com pisze o tym > tutaj

 
Społeczny pełnomocnik zmieni się w urzędnika?
środa, 11 stycznia 2012 17:02


Od ponad dwóch lat w Olsztynie działa pełnomocnik prezydenta miasta ds. transportu rowerowego - Mirek Arczak. Po tym jak kilka tygodni temu prezydent ogłosił, że zamierza w ratuszu zatrudnić urzędnika, który zajmie się sprawami rowerzystów - oficera rowerowego - na forach internetowych padały pytania - co teraz stanie się z Arczakiem. Sprawa jest prosta.

 
Utwardzają leśny trakt gruzem. Rowerzyści przerażeni
wtorek, 10 stycznia 2012 07:39

- Jeśli tak, mają wyglądać nowe szlaki w Lesie Miejskim, to ja od razu zapewniam, że nie będę z nich korzystał
- mówi czytelnik zaniepokojony sposobem utwardzania traktu przez Zarząd Zieleni Miejski.
 
Nowa ścieżka rowerowa: raz po lewej, raz po prawej

Im bliżej zakończenia robót na al. Wojska Polskiego tym większe zainteresowanie tym fragmentem miasta wśród mieszkańców. Zwłaszcza, że budowane tu drogi rowerowe były zapowiadane jako ułatwienie dla cyklistów z szeroko rozumianego "zatorza" oraz wszystkich pragnących rekreacyjnie dojechać np. do Jakubowa i Lasu Miejskiego.
Okresową niedogodność w postaci błędnego oznakowania (zakaz wjazdu dla rowerów) udało się naprawić po interwencji rowerowego Pełnomocnika Prezydenta.
Opisujemy to > tutaj

Tymczasem lokalne media zajmują się kolejną kwestią:

Rowerzyści zastanawiają się dlaczego na krótkim odcinku Wojska Polskiego muszą dwa razy dostać się z jednej strony ulicy na drugą.
I przewidują, że większość będzie ignorować zakaz i pojedzie chodnikiem.

 
Przymiarki do wypożyczalni rowerów


Czy w Olsztynie rower stanie się jednym z ważniejszych środków komunikacji? Niewykluczone. Chcą tego nie tylko miłośnicy jazdy na dwóch kółkach bez silnika, ale również władze miasta. Prezydent Piotr Grzymowicz zaprosił właśnie do Olsztyna przedstawicieli spółki Nextbike Polska, która we Wrocławiu eksploatuje bezobsługowe wypożyczalnie rowerów.

 
Najpierw stojaki i wypożyczalnia, potem ścieżki rowerowe


W jednym miejscu brakuje 300 metrów, w innym 500. Olsztyńskie ścieżki rowerowe kończą się nagle i nagle zaczynają. Drogowcy chcą te absurdy usunąć, budując brakujące fragmenty. Jednak potrzeba na to niemal 3 milionów złotych. Rowerzyści mówią: — Są tańsze sposoby.

 
Po akcji "Gazety" i rowerzystów. Ratusz dla cyklistów


Na Starym Mieście już wkrótce zostaną ustawione profesjonalne i zarazem pasujące do otoczenia stojaki rowerowe. Ich umieszczenie było jednym z postulatów akcji "Gazety" i rowerzystów.

 
W Olsztynie pojawi się nowa ścieżka rowerowa

We wtorek (16.08.11) rozpoczęła się budowa traktu wokół Jeziora Długiego.
Jako pierwszy zostanie przebudowany najłatwiejszy odcinek po zachodniej stronie jeziora, między kładką a rondem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.
 
Pojechaliśmy! Sukces "Gazety" i rowerzystów


Ja, Piotr Grzymowicz, obiecuję, że spełnię dwa postulaty zgłaszane przez rowerzystów. Zaczynające się tymi słowami zobowiązanie podpisał w sobotę przed ratuszem prezydent Olsztyna.
To wydarzenie obserwowało około 200 uczestników przejazdu spod hali Urania, którzy domagali się lepszych warunków do jeżdżenia po mieście.

 
Akcja "Gazety" i rowerzystów: Potrzebne są stojaki


Olsztyn nie jest miastem idealnym do jazdy na rowerze. I dzieje się tak nie tylko ze względu na brak spójnej sieci tras. Równie dużym problemem jest deficyt bezpiecznych parkingów dla bicykli.

 
Olsztynianie na rowery! Pokażmy, ilu nas jest


Nieważne, czy jeździsz codziennie, raz w tygodniu, czy tylko sporadycznie. 6 sierpnia musisz być z nami. Przejedziemy przez centrum miasta i przedstawimy władzom postulaty rowerzystów.

Jeżdżący rowerami każdego dnia na własnej skórze odczuwają, że w mieście brakuje ścieżek, którymi mogliby się poruszać. Wielu z nich jadąc ruchliwymi ulicami czy dziurawymi chodnikami zadaje sobie pytanie, czy na pewno urzędnicy wiedzą, jak dużą grupę stanowią rowerzyści. Dlatego chcemy, wspólnie ze społecznikami z kilku organizacji rowerowych, pokazać, ilu nas jest.

 
Trudne życie rowerzystów w Olsztynie


Lada dzień rozpocznie się dobudowywanie brakującego odcinka ścieżki rowerowej i chodnika wzdłuż ul. Krasickiego, a w przyszłym tygodniu drogowcy wybiorą wykonawcę, który wybuduje trasę dla rowerzystów wokół Jeziora Długiego. Zdaniem rowerzysty Mirosława Arczaka w Olsztynie wciąż jednak robi się za mało, by usprawnić komunikację na dwóch kółkach.

 
Rowerzyści o nowym prawie
wtorek, 21 czerwca 2011 18:14


Miesiąc temu (21 maja br.) weszła w życie od dawna postulowana i oczekiwana pro-rowerowa nowelizacja ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zmiany przepisów są istotne i w znaczący sposób zmieniają zasady poruszania się rowerem oraz podnoszą status rowerzystów na drogach. W związku ze zbliżającym się okresem wakacji i dającym się bez trudu przewidzieć zwiększeniem liczby rowerzystów w ruchu drogowym postanowiliśmy przypomnieć kierowcom i rowerzystom na czym polegają najważniejsze zmiany. Przeprowadzony w Olsztynie happening jest działaniem w ramach sieci "Miasta dla rowerów" we współpracy z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3