Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 47

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
Park Podzamcze otwarty! (także na rowerzystów)
środa, 30 grudnia 2015 10:46


Po około trzech latach prac cały Park Podzamcze jest już w pełni dostępny. Zgodnie z oczekiwaniami i zapowiedziami jest to teren otwarty także na ruch rowerowy :)

 

Jest to szczególnie istotne, ponieważ jest to teren niezwykle ciekawy turystycznie i rekreacyjnie. Obejmuje bowiem malownicze okolice Zamku Kapituły Warmińskiej i innych olsztyńskich zabytków oraz otacza długi odcinek wijącej się tutaj rzeki Łyny, przez którą przerzucono 3 drewniane kładki prezentujące się zupełnie inaczej niż przed rozpoczęciem prac.


^ Dzięki tarasowemu prowadzeniu alejek, możliwe jest znalezienie miejsc, z których roztacza się taki widok.^ Główne ciągi pieszo-rowerowe prowadzą wzdłuż Łyny. Mamy nadzieję, że za kilka lat będzie to integralna część Łynostrady prowadzącej od os. Brzeziny do Lasu Miejskiego.


Z punktu widzenia ruchu rowerowego zaszły tu spore pozytywne zmiany. Przede wszystkim rowerzyści otrzymali formalne zezwolenie na jazdę po Parku, a pod ich kołami znalazła się odpowiednia nawierzchnia, będąca kompromisem pomiędzy historycznym charakterem Parku a wygodą użytkowania. Użyto w tym celu ciętej kostki kamiennej.


^ M.in. nasze starania o nawierzchnię bitumiczną na głównych alejkach podejmowane podczas konsultacji społecznych w 2011 r. zakończyły się fiaskiem. Dawaliśmy wtedy liczne przykłady parków z asfaltowymi dróżkami, a nawet radomską realizację z asfaltem barwionym na zielono. Ostatecznie, kompromisowe rozwiązanie w postaci gładkich kostek kamiennych jest i tak o wiele lepsze niż pomysły przewidujące np. tylko nawierzchnie gruntowe. Najbliższy sezon zimowy pokaże jak trwała jest to technologia w zetknięciu z koniecznością np. mechanicznego odśnieżania, a potem oczyszczania alejek.


Rowerzyści powinni jednak pamiętać, że na terenie całego Parku ustanowiono ciąg pieszo-rowerowy (na co wskazują odpowiednie znaki stojące przy wszystkich wjazdach do Parku), zatem są obowiązani zachowywać bezpieczną prędkość i zawsze ustępować miejsca spacerowiczom.


^ Wjazd od strony mostu św. Jana (na pierwszym planie widoczny okolicznościowy kamień z 2007 r. upamiętniający pobyt Napoleona w Olsztynie).


Całkowity zakaz przejazdu obowiązuje na kładkach nad Łyną, które są zbyt wąskie, aby bezpiecznie pomieścić pieszych i rowerzystów.


^ Kładki odpowiadają konstrukcjom znajdującym się tutaj przed rozpoczęciem prac rewaloryzacyjnych. Niestety ich szerokość nie została zwiększona, ani nie zastosowano rozwiązania z Parku Centralnego w postaci specjalnej przeprawy tylko dla ruchu rowerowego.


Na terenie całego Parku ustawiono dziesiątki nowych elementów małej architektury, a wśród nich stojaki rowerowe, o które postulowało środowisko olsztyńskich cyklistów podczas konsultacji społecznych w 2011 r. Niektóre z nich można śmiało określić jako jedne z najbardziej malowniczych w całym mieście.

 

Park Podzamcze to także nowe atrakcje dla dzieci w postaci dwóch nowych placów zabaw (ul. Kromera i ul. Nowowiejskiego), przy których także można bezpiecznie zaparkować swój rower.

 

Nowością spotykaną przy parkowych alejkach są elementy Systemu Informacji Miejskiej (SIM) utrzymane w kolorystyce przyporządkowanej dla strefy historycznej- tablice z mapą oraz drogowskazy wskazujące orientacyjną odległość w minutach marszu.


^ Wjazd do Parku Podzamcze od ul. Nowowiejskiego.


- Z perspektywy rozbudowy miejskiej sieci rowerowej jest to istotna realizacja, która ma spore znaczenie dla wzbogacenia rowerowej rekreacji- mówi Mirosław Arczak, olsztyński Oficer Rowerowy. - Powstał tu bowiem fragment łącznika pomiędzy Parkiem Centralnym, Starówką a Lasem Miejskim. Patrząc na to jeszcze ogólniej, jest to cenny odcinek popularnie zwanej "Łynostrady", która powiedzie tutaj po terenach bardzo znaczących dla atrakcyjności Olsztyna.

 

Po otwarciu Parku rowerzyści mogą wjechać na jego teren nie tylko przez most św. Jana i od strony ul. Nowowiejskiego, ale także wprost ze Starówki, czyli z kierunku ul. Okopowej.


^ Wyjazd z Parku w stronę ul. Okopowej.^ Widok z kierunku ul. Okopowej.


Największe zmiany w całym Parku zaszły na terenach wzdłuż Łyny pomiędzy mostem św. Jana a ul. Nowowiejskiego, a także po obu stronach zakola rzeki, na zapleczu ul. Żarskiej i ul. Wyzwolenia. Parkowe otoczenie Łyny na odcinku od mostu św. Jakuba do mostu św. Jana zostało zaledwie "odświeżone", bez przeprowadzenia tam gruntownych zmian.

 

Zapraszamy mieszkańców i turystów na świąteczno-noworoczne przejażdżki po odnowionym Parku Podzamcze! 

Komentarze  

 
0 #1 Demi 2018-10-31 11:42
I visited multiple web pages however the audio quality
for audio songs existing at this web site is in fact superb.


Feel free to surf to my web site: seks oferty: https://www.xvideos.com/tags/pani-pozna-pana
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież