Rowerzysto, spójrz w lustro!
sobota, 28 maja 2016 19:44


Są w Olsztynie 3 miejsca, gdzie widoczność jest na tyle utrudniona, że zastosowano lustra drogowe, aby pomóc rowerzystom w bezpiecznej jeździe. W zasadzie lustra mają pomóc kierowcom w wypatrywaniu nadjeżdżających cyklistów, jednak wato wiedzieć, gdzie one są i także tam spoglądać. Ostrożności nigdy za wiele!

 
"Pod prąd" na Skłodowskiej-Curie
piątek, 13 maja 2016 14:20


Maria Skłodowska-Curie byłaby z nas dumna :) Nowy układ komunikacyjny w Śródmieściu Olsztyna umożliwił wyznaczenie kontrapasa (pas ruchu do jazdy "pod prąd") na fragmencie ul. Skłodowskiej-Curie. Pomimo niewielkiej długości jest to dogodny skrót w kierunku Starówki.

 
ROWER moja dobra energia
niedziela, 01 maja 2016 21:54


Zapraszamy do udziału w majówkowym konkursie. "ROWER moja dobra energia" to temat, który należy wyrazić w dowolny, plastyczny sposób. Czekamy na zdjęcia, malunki, grafiki komputerowe, filmy, rysunki, wyklejanki, itd. Nagrodzimy najlepsze prace oraz odbędzie się losowanie wśród wszystkich nadesłanych.

 
Kontraruch na Jarotach
piątek, 29 kwietnia 2016 21:40


W Olsztynie pojawia się coraz więcej rozwiązań wprowadzanych z myślą o rowerzystach. Często nie są to jednak wydzielone drogi dla rowerów czy ciągi pieszo-rowerowe. Najnowszym wdrożeniem tzw. kontraruchu jest dopuszczenie jazdy „pod prąd” rowerzystów po ul. Janowicza i ul. Mroza.

 
Drogi rowerowe do remontu
sobota, 23 kwietnia 2016 07:12


Wiosna przywitała nas kilkoma remontami nawierzchni dróg rowerowych. Skupimy się na dwóch odcinkach, które znają chyba wszyscy olsztyńscy rowerzyści: czerwonym asfalcie na ul. Witosa oraz uszkodzeniach na ul. Synów Pułku (wzdłuż muru z legalnym graffiti).

 
Rowerowa Wieczorówka
poniedziałek, 18 kwietnia 2016 14:14


Niedawne zamieszanie z pomysłami na temat obowiązkowych Kart Rowerowych sprawiło, że na nowo wypłynęło mnóstwo mitów, plotek i nierzetelnych "źródeł wiedzy" o prawach i obowiązkach rowerzystów. Nasz pomysł na edukowanie dorosłych jest niezmienny- Rowerowa Wieczorówka, czyli bezpłatne i błyskawiczne szkolenie teoretyczne i praktyczne. Zapraszamy do udziału w V edycji tych zajęć.

 
Starówka jeszcze bardziej przyjazna
niedziela, 17 kwietnia 2016 09:37


Pozytywne zmiany na Starówce to blisko 30 miejsc, w których rowerzyści mogą swobodnie poruszać się po uliczkach będących całkowicie lub częściowo niedostępnych dla samochodów. Większość z tych ułatwień jest znana z poprzednich dwóch sezonów letniej organizacji ruchu, a obecnie wprowadzone „nowości” są uzupełnieniem braków zgłaszanych przez rowerzystów. Aby uniknąć niejasności i problemów z interpretacją tych rozwiązań, prezentujemy zbiór zasad pomocnych podczas jazdy po Starówce.

 
Rowerowe Laboratorium w Olsztynie
sobota, 09 kwietnia 2016 13:30


Międzynarodowy projekt badawczy BikeLab („Rowerowe Laboratorium”) zawitał do Olsztyna.
Zagraniczni goście ze szwedzkiego Växjö oraz litewskiej Kłajpedy gościli w naszym mieście w dniach 5-6 kwietnia. Jeździli na rowerach, obserwowali, dyskutowali, oceniali, radzili, planowali.

 
Debata "Rowerowy Olsztyn 2020"
sobota, 26 marca 2016 09:46


Olsztyn uczestniczy aktualnie w międzynarodowym projekcie badawczym BikeLab (relacja z I etapu).
W celu zebrania olsztyńskich pomysłów i doświadczeń na potrzeby kolejnych etapów warto zebrać potrzeby, uwagi i wnioski od użytkowników lub obserwatorów istniejącego systemu komunikacji rowerowej. Oficer Rowerowy Urzędu Miasta Olsztyna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zapraszają do udziału w debacie "Rowerowy Olsztyn 2020".

 
30 km/h jest w sam raz!
niedziela, 06 marca 2016 21:16


Olsztyn wciąż czeka na poważne podejście do tematu uspokojenia ruchu samochodowego w Śródmieściu.
Korzyści dla ruch rowerowego są tutaj szczególnie, ponieważ tam, gdzie kończy się infrastruktura dla rowerów, tam zaczyna się problem z jazdą po jezdni wśród wielu kierowców łamiących przepisy i jeżdżących bardzo niekulturalnie. Obszarowe ograniczenie dopuszczalnej prędkości do 30 km/h jest pierwszym i obowiązkowym krokiem do wykonania, jeśli chcemy mówić o centrum Olsztyna przyjaznym dla rowerzystów! Oto liczne argumenty za wprowadzeniem tego rozwiązania w naszym mieście.

 
Olsztyn w Rowerowym Laboratorium
sobota, 05 marca 2016 10:09


Co łączy Olsztyn z Kłajpedą na Litwie i Växjö w Szwecji?
Przekonanie, że rower może być rozwiązaniem pewnych problemów komunikacyjnych w miastach, świadomość, że jazda na rowerze wymaga umiejętnego promowania oraz to, że warto współpracować w międzynarodowym gronie. Wspólnym działaniem tych trzech miast jest projekt BikeLab, który miał swoją pierwszą odsłonę na przełomie lutego i marca 2016.

 
Kierowco! Rowerzysta z prawej!
czwartek, 04 lutego 2016 21:54


Po pięciu latach powrócił pomysł szczególnego oznaczenia skrzyżowań, gdzie rowerzyści mają pierwszeństwo, a kierowcom zbyt często zdarza się o tym zapominać.
Kiedy w roku 2011 wchodził nowy przepis regulujący pierwszeństwo rowerzystów jadących na wprost ponad pojazdami skręcającymi w drogę poprzeczną w całej Polsce odbył się cykl happeningów akcentujących nowe przepisy. W Olsztynie także. Problemy wciąż występują, więc przyszła pora na oficjalne wdrożenie tablicy informacyjnej mającej przypominać o tej zasadzie.

 
Zimowe kręcenie pod dachem
piątek, 15 stycznia 2016 13:35


Zimowa aura i krótkie dni często zniechęcają do dłuższych wyjazdów, a wiele osób teraz łatwiej znajduje wymówki do odpuszczenia sobie przejażdżki w plenerze. Uważamy, że nie ma to jak kontakt z naturą, hartowanie się i przełamywanie swoich słabości, ale warto korzystać z możliwości kręcenia pod dachem, czyli zajęć spinningowych. Body Perfect wraz z partnerami przygotowali bogatą ofertę na różnych poziomach trudności.

 
"Obywatelskie" stojaki na osiedlach
poniedziałek, 04 stycznia 2016 21:18


Przegląd inwestycji zrealizowanych w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego daje pozytywne wnioski, ponieważ dzięki zaangażowaniu samych mieszkańców udaje się upowszechnić stosowanie bardzo przydatnych detali. Jedną z takich rzeczy jest montowanie dobrych stojaków rowerowych przy okazji porządkowania osiedlowych placów rekreacyjnych. W 2015 r. mamy dwa takie przykłady: os. Nagórki i os. Brzeziny.

 
Park Podzamcze otwarty! (także na rowerzystów)
środa, 30 grudnia 2015 10:46


Po około trzech latach prac cały Park Podzamcze jest już w pełni dostępny. Zgodnie z oczekiwaniami i zapowiedziami jest to teren otwarty także na ruch rowerowy :)

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 21