Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 47

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
Starówka jeszcze bardziej przyjazna
wtorek, 22 kwietnia 2014 19:41


W ramach letniej organizacji ruchu wprowadzonej na obszarze Starego Miasta pojawił się szereg zmian korzystnych dla rowerzystów. Aby uniknąć niejasności i ewentualnych problemów z interpretacją nowych rozwiązań prezentujemy zbiór zasad pomocnych w jeździe po Starym Mieście.

 

Chyba dla nikogo nie jest tajemnicą, że w sezonie letnim mieszkańcy Olsztyna oraz turyści bardzo często właśnie na rowerach odwiedzają ten atrakcyjny teren, więc warto w sposób uporządkowany i kompleksowy umożliwiać im swobodną jazdę.

Przede wszystkim uczulamy rowerzystów na fakt, iż wjeżdżając na Starówkę znajdują się na specyficznym terenie, gdzie są zobowiązani do szczególnej uwagi na pieszych i ostrożnej jazdy z umiarkowaną prędkością.

Pamiętajmy, że Starówka służy wypoczynkowi, relaksowi i podziwianiu jej uroków,

dlatego nie ma tu miejsca na szybką i nieodpowiedzialną jazdę.

- - - - - - - - - -

Oto wykaz staromiejskich uliczek dostępnych dla ruchu rowerowego na zasadach ogólnych oraz uliczki ze szczególnym potraktowaniem rowerzystów:

- - - - - - - - - -

Komplet materiałów informacyjnych przygotowanych przez olsztyńskiego Oficera Rowerowego ukazał się w wielu lokalnych mediach:
* Gazeta Wyborcza
* Gazeta Olsztyńska
* Radio Olsztyn
* Olsztyn24.com

- - - - - - - - - -

Prosimy o zapoznanie się ze wszystkimi zmianami i zapraszamy do korzystania z nowego oznakowania!

 


^ Ul. Prosta. Po przekroczeniu Mostu św. Jana rowerzyści mają pełen wybór- mogą korzystać z możliwości jazdy ul. Prostą w stronę Wysokiej Bramy, skręcać w lewo w ul. Kołłątaja lub jechać ogólnodostępną ul. Asnyka.
Należy pamiętać o uniesionej ręce, która sygnalizuje kierowcom i innym rowerzystom nasz zamiar zmiany kierunku jazdy!

 


^ Ul. Kołłątaja. Zakaz wjazdu w tę ulicę z kierunku ul. Prostej nie dotyczy już rowerzystów. Tak jak na pozostałych drogach należy jechać po jej prawej stronie.

 


^ Ul. Kołłątaja. Ruch rowerowy został dopuszczony na uliczkach, gdzie jest dobra widoczność wszystkich użytkowników oraz wystarczająco dużo miejsca na wykonywanie bezpiecznych manewrów.

 


^ Ul. Kołłątaja. Kierowcy otrzymali stosowną informację o możliwości pojawienia się rowerzystów korzystających z tzw. kontraruchu.

 


^ Ul. Kołłątaja. Korzystając z rowerowych udogodnień nie wolno zapominać o wygodzie i bezpieczeństwie pieszych.

 


^ Ul. Kołłątaja. Nareszcie można przepisowo przemierzać tę urokliwą uliczkę.

 


^ Ul. Stare Miasto. Na rynek staromiejski można już wjechać z dowolnej strony.

 


^ Ul. Stare Miasto. Z każdym tygodniem będzie się pojawiać coraz więcej plenerowych ogródków gastronomicznych, straganów i stoisk, gdzie szczególnie skupi się ruch pieszy. W związku z tym należy przejeżdżać tam wyjątkowo ostrożnie i czujnie.

 


^ Ul. Zamkowa. Rowerem można teraz legalnie przejechać brukową drogą tuż przy Zamku Kapituły Warmińskiej w stronę Mostu Zamkowego. Można także dojechać na dziedziniec zamkowy, pozostawić rower przy stojaku i zwiedzić Muzeum Warmii i Mazur.

 


^ Ul. Zamkowa. Jest tu na tyle szeroko, że rowerzyści korzystający z przepisowej jazdy „pod prąd” zmieszczą się bez problemu. Należy oczywiście obserwować zachowania innych użytkowników drogi i odpowiednio reagować- nawet do całkowitego zatrzymania i przepuszczenia większego pojazdu. Od wzajemnego szacunku i rozsądku na drodze zależy bowiem nasze bezpieczeństwo.

 


^ Ul. Staromiejska. Rowerzyści mają tu możliwość legalnej jazdy już od 2009 r.

 


^ Ul. Jedności Słowiańskiej. Krótki łącznik w stronę Wysokiej Bramy jest teraz dostępny dla ruchu rowerowego.

 


^ Ul. Staszica. Rowerzyści mogą teraz wjeżdżać na Starówkę także tą ulicą.

 


^ Ul. Rodziewiczówny. Zakaz wjazdu od strony ul. Chrobrego nie dotyczy rowerów.

 


^ Ul. Rodziewiczówny. Rowerzyści mogą teraz skorzystać także z wjazdu od ul. Piastowskiej.

 


^ Ul. Piastowska. Skręt w ul. Mieszka I ma teraz uzasadnienie, ponieważ w miejsce drogi dla pieszych wprowadzono tam ciąg pieszo-rowerowy. Każdy taki manewr należy sygnalizować uniesiona ręką!

 


^ Ul. Mieszka I. Niektórzy pracownicy zaopatrzenia wyraźnie zapomnieli o stosowaniu się do nowego oznakowania. Za to jazda na rowerze jest tutaj przepisowa.

 


^ Ul. Chrobrego. Przydatna informacja dla rowerzystów- bariera uniemożliwiająca przejazd samochodów na końcu tej uliczki nie blokuje ruchu rowerowego w stronę ul. Staszica, dzięki czemu można skorzystać z dogodnego skrótu w okolice Katedry.

 

Komentarze  

 
0 #2 profile8987 2018-10-30 19:23
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://gfoto.od.ua/images/photos/466/118/578c0039e7839f8ed713a5ec.jpg
Cytować
 
 
0 #1 Sławomir 2014-06-02 18:47
Witam, to jest bardzo miły akcent w kierunku turystów rowerowych w naszym mieście.Od lat takie zjawisko obserwuję podróżując po Europie. To jest aż bolesne, że tak ciężko przychodzi to naszym rajcom miasta. Ze swoich spostrzeżeń, uważam, że jest wiele nie uregulowanych odcinków chodników, na których powinien być dopuszczony ruch rowerowy aby nie narażać się na łamanie prawa. Może w chwili oddawania do użytku remontowanej drogi Armii Krajowej, drogowcy dość sprawnie oznakują "rowerowo" cały odcinek tejże ulicy aż do Alei Roberta Schumana z uwzględnieniem, kontrowersyjneg o odcinka chodnika od ulicy Jagiellończyka do Alei Roberta Schumana? Dziękuję i pozdrawiam.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież