Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 47

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
Jesienna wizyta w Lesie Miejskim
sobota, 12 października 2013 19:34


Jednym z rowerowych postulatów przedstawionych Prezydentowi Olsztyna w sierpniu 2012 r. był rozwój Systemu Tras Rowerowych w Lesie Miejskim. Po sukcesie tras utworzonych w zachodniej części Lasu (tzw. część Łyna) warto byłoby bowiem w podobny sposób udostępnić rowerzystom wschodnią część (tzw. część Wadąg). Wolniej niż mieliśmy nadzieję, ale wprowadzanie zmian widać już w terenie.

 

Zgodnie z projektem wykonanym na przełomie 2011/2012 r. przez Warmiński Klub Rowerowy FAN na zlecenie ówczesnego Zarządu Zieleni Miejskiej we wschodniej części Lasu Miejskiego (pomiędzy ulicami Wojska Polskiego, Jagiellońską, rzeką Wadąg i granicą lasu od strony ul. Fałata) mają powstać dwie nowe trasy przeznaczone do ruchu rowerowego:

- zielona (typowo rekreacyjna, omijająca większe przeszkody terenowe, prowadząca głównymi drogami o dobrym stanie nawierzchni);
- żółta (bardziej sportowa, wykorzystująca przeszkody terenowe, prowadząca drogami i ścieżkami o różnym statusie i stanie nawierzchni).

 

Elementami infrastruktury towarzyszącej i uzupełniającej powstałe trasy mają być miejsca odpoczynku przygotowane z materiałów rodzimych, czyli pozyskanych z terenu Lasu Miejskiego. Na miejsca odpoczynku składają się altany, ławki, śmietniki, tablice informacyjne i edukacyjne.

Wystarczy krótka przejażdżka w tej części Lasu, aby od razu dostrzec nowe elementy, które stopniowo pojawiały się w trakcie kończącego się "sezonu". Są nimi nowe "grzybki" (altany wypoczynkowe), ławki ze śmietnikami oraz tablice edukacyjne przeniesione z części Łyna, gdzie tych elementów jest wystarczająco dużo (zdarzały się sytuacje, że treść tablic umieszczonych blisko siebie nawet się dublowała :)

 

Miejsca wypoczynkowe zostały zlokalizowane zgodne z projektem,
a więc pozostaje tylko czekać na oznakowanie tras i oficjalne informacje o nowym terenie przygotowanym do przyjęcia ruchu rekreacyjnego.

 


^ Schemat przebiegu tras i rozmieszczenia miejsc odpoczynku na terenie całego Lasu Miejskiego (źródło: "Dokumentacja projektowa przebiegu tras rowerowych na terenie Leśnictwa Wadąg w Lesie Miejskim w Olsztynie").

 


^ Początek nowej trasy zielonej zaplanowano na istniejącym parkingu leśnym w pobliżu Strzelnicy Policyjnej przy al. Wojska Polskiego.

 


^ Las Miejski jest pełen urokliwych miejsc...

 


^ ... oraz dróg, które wydają się wprost stworzone do przemierzania ich na rowerze :)

 


^ Przy wszystkich altanach stanęły tablice edukacyjne na temat obszarów leśnych.

 


^ Miejsca odpoczynku stroją bezpośrednio pryz drogach prowadzących planowane trasy rowerowe, więc same w sobie stanowią także punkty orientacyjne w terenie.

 


^ Z pewnością będzie tu równie urokliwie o każdej porze roku :)

 


^ Zielona trasa będzie przygotowana na potrzeby najmniej doświadczonych rowerzystów oraz całych rodzin, dlatego wykorzystuje najlepsze drogi w tej części Lasu.

 


^ Las niejedno ma oblicze- trasy wiodą w różnorodnym otoczeniu aby ukazać bogactwo olsztyńskiej przyrody.

 


^ Uzupełnieniem sieci punktów z "bogatszym" wyposażeniem są proste zestawy wypoczynkowe w postaci ławeczki i śmietnika.

 


^ Na razie zapraszamy do samodzielnego poznawania uroków wschodniej części Lasu Miejskiego, a w sezonie 2014 mamy nadzieję na oficjalne otwarcie nowych tras.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież