Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 47

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
Budują Park Centralny
sobota, 09 listopada 2013 23:07


Rowerzyści nieuchronnie zbliżają się do Śródmieścia :) Na razie nie dzieje się to od strony głównych ulic, ale od strony rzeki, gdzie elementem zagospodarowania terenów pomiędzy Łyną a ul. Kościuszki, Niepodległości i 22-Stycznia będą nowe drogi dla rowerów.

 

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że wykonawca Parku Centralnego otrzymał zgodę na przedłużenie swoich prac, ale "tylko" do końca czerwca 2014, więc część rowerzystów nawet nie zauważy żadnego opóźnienia, ponieważ zakończyli "sezon" około października, a znowu wsiądą na rowery w czasie majówki :)

 

Istotną informacją jest to, iż

nawierzchnia dróg rowerowych będzie odstępowała od olsztyńskiego "asfaltowego standardu" i będzie wykonana z bezfazowej kostki betonowej.

Wykonawca otrzymał zgodę Urzędu Miasta na takie odstępstwo po przedstawieniu argumentów związanych z trudnymi warunkami gruntowymi jakie pojawiły się po rozpoczęciu robót.

 

Poza infrastrukturą przeznaczoną dla rowerzystów na terenie niedawnych ogródków działkowych powstanie sieć utwardzonych ścieżek pieszych (żwirowych i betonowych), uporządkowana zieleń, połączenia z głównymi ulicami, efektowny, okrągły amfiteatr oraz trzy kładki umożliwiające przejście i przejazd przez rzekę.

 


^ Odcinki istniejące to chodniki z dopuszczonym ruchem rowerowym, o których pisaliśmy > TUTAJ

 


^ Po zakończeniu robót ruch rowerowy zostanie doprowadzony do ul. Szrajbera, gdzie

pilnie należy znaleźć sposób na bezpieczne i dogodne skomunikowanie z drugą stroną ulicy,

aby rowerzyści mogli przemieszczać się np. w stronę Parku Podzamcze i Starówki.

 


^ Bez wątpienia szykuje się tutaj kolejny malowniczy trakt spacerowo-rowerowy w otoczeniu zieleni. Tym razem ciągi będą związane nie z brzegami jeziora, a rzeki, którą nareszcie zaczyna się udostępniać i właściwie wykorzystywać jej walory.

 


^ Centralne miejsce w Parku Centralnym z pewnością będzie pełniło otoczenie amfiteatru.

 


^ Niektórzy Olsztyniacy przez długie lata mieszkali z dala od gwaru i tłumu, ale już niedługo w ich pobliżu powstaną ruchliwe trakty.

 


^ Tu na razie (listopad 2013) jest błoto i "ściernisko", ale ma być (czerwiec 2014) ładnie i czysto :)

 


^ Tutaj powstanie jedna z trzech zaprojektowanych kładek umożliwiających przejście i przejazd na drugi brzeg rzeki.

 


^ Przebieg planowanych dróg rowerowych już widać, ale na razie powstają one fragmentami i nie łączą się ze sobą. Należy jednak mieć na uwadze, że formalnie mamy tu plac budowy i do Wykonawcy należy wybór kolejności robót. Z pierwszymi ocenami poczekajmy zatem do wiosny :)

 

^ Granicą powstających po obu stronach rzeki tras będzie Most Mariacki na ul. Niepodległości.

Łyna ma ogromny potencjał!

Dlatego już teraz warto myśleć o sposobie przedłużenia chodników i dróg dla rowerów, przynajmniej wzdłuż lewego brzegu Łyny, które prowadziłyby do ul. Obrońców Tobruku, Tuwima, a nawet Kalinowskiego, a dalej w stronę Bartąga (gm. Stawiguda).

 

Komentarze  

 
0 #2 Thad 2018-11-10 21:11
I see you don't monetize your page, don't waste your traffic, you can earn extra cash every
month. You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for
more info simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your
website

my web blog BestAnnette: https://CleverClinton.blogspot.com
Cytować
 
 
0 #1 Wujek Dobrarada 2014-05-19 09:16
"Dlatego już teraz warto myśleć o sposobie przedłużenia chodników i dróg dla rowerów, przynajmniej wzdłuż lewego brzegu Łyny..." - mowa oczywiście o brzegu PRAWYM! Ale niestety nie da się wszędzie poprowadzić drogi rowerowej tą stroną rzeki. Na odcinku od ul. Niepodległości do ul. obr. Tobruku - prawym brzegiem, dalej do ul Tuwima i ul. Kalinowskiego lewym. Do Bartąga nie jest już tak łatwo:)
Pozdr.
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież