Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 47

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
"Autochodzik" nareszcie ROWEROWY!


Od tego roku ROWEROWY AUTOCHODZIK działa już nie tylko w olsztyńskich przedszkolach. Wchodzi także do szkół podstawowych!
W październiku ruszyła VII edycja Programu AUTOCHODZIK, który został wzbogacony o dawno oczekiwane treści skierowane do najmłodszych "rowerzystów". Głównym celem programu jest przygotowanie najmłodszych mieszkańców Olsztyna do samodzielności w ruchu drogowym. W czasie najbliższych 9 miesięcy dzieci zrealizują 6 bloków tematycznych, które przybliżą nie tylko podstawy bezpieczeństwa na drodze, ale też wiele interesujących kwestii związanych m.in. z rodzajami pojazdów, różnymi formami podróżowania czy praktycznym działaniem odblasków. Całość została poprzedzona szkoleniami dla nauczycieli najmłodszych klas oraz dla kadry opiekuńczej w przedszkolach.

 

Obecna edycja ROWEROWEGO AUTOCHODZIKA zwraca szczególną uwagę na koncepcję Zrównoważonej Mobilności, zgodnie z którą promuje transport publiczny, komunikację rowerową i piesze podróżowanie. Wszystko po to, aby zmniejszyć liczbę samochodów na drogach i powodowane przez nie niebezpieczeństwa.

Od wiosny 2015 program jest wspierany przez olsztyńskiego Oficera Rowerowego Mirosława Arczaka, który realizuje wybrane elementy na terenie przedszkoli i szkół podstawowych.

 


^ 40-minutowe spotkanie z Oficerem Rowerowym i dwukołowymi przyjaciółmi jest zawsze sporą atrakcją.


^ Treścią spotkań jest przekazanie ogólnych zasad bezpiecznej jazdy na rowerze oraz zasygnalizowanie przepisowych elementów wyposażenia roweru. Wbrew pozorom i początkowym obawom, przedszkolaki bardzo dobrze rozumieją przekazywane wiadomości.


^ Utrwaleniu wiadomości służy rowerowa bajka kończąca się zaproszeniem do rysowania wymarzonych rowerów (oczywiście prawidłowo wyposażonych!).


^ Finałem spotkań jest wykonanie pamiątkowego zdjęcia i wręczenie odblaskowych upominków.

 

- Rowerowy Autochodzik idealnie wpisuje się w ogólny plan działań edukacyjnych, jakie realizujemy w olsztyńskich placówkach- mówi Arczak. – Po sukcesie tego programu wśród przedszkolaków warto skorzystać z licznych  doświadczeń metodycznych i organizacyjnych, aby przekazywać odpowiednio dobraną i rzetelną wiedzę także najmłodszym uczniom podstawówek. Starsze dzieci z klas IV-VI są bowiem objęte np. szkoleniami związanymi z Kartą Rowerową oraz projektem Rowerowa Szkoła. Tymczasem młodsi także powinni mieć systematyczny kontakt z różnymi formami edukacyjnymi prowadzonymi na rzecz poprawy ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym- tłumaczy Mirosław Arczak.

Obecny na szkoleniach Paweł Micek pełniący funkcję Miejskiego Inspektora BRD przypomniał, że ROWEROWY AUTOCHODZIK stanowi realizację Uchwały Rady Miasta z września 2014 r. zawierającej  Strategię poprawy BRD dla Olsztyna na lata 2014 – 2020. – Jest to jeden z programów rekomendowanych przez nasz Sektor Edukacji do wprowadzenia w olsztyńskich szkołach- mówi Paweł Micek.

Liczbę adresatów VII edycji Programu szacuje się na 2500 najmłodszych mieszkańców Olsztyna.

Nowością tegorocznego programu jest rozszerzenie nauczania na dzieci z zerówek i pierwszych klas. Dlatego oprócz 39 nauczycieli przedszkolnych, po raz pierwszy w szkoleniach wzięła udział grupa 18 nauczycieli z olsztyńskich szkół podstawowych. Wszyscy nauczyciele zostali bezpłatnie wyposażeni w specjalnie przygotowane „Kuferki Rajdowe”, które zawierały zestaw pomocy naukowych niezbędnych do prowadzenia zajęć.

 

 

Program AUTOCHODZIK jest realizowany od 2009 r. dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu firmy MICHELIN, WORD - Regionalnego Centrum BRD w Olsztynie i Urzędu Miasta w Olsztynie. Policja, Straż Miejska oraz PCK wspomagają prowadzone działania edukacyjne.

Postępy zespołów, zadania, konkursy można śledzić na bieżąco na stronie www.rowerowyautochodzik.pl.

 

Kontakt z Organizatorami:
Mirosław Wołowik – koordynator programu: 600 023 554
Mariusz Sztern – WORD – Regionalne Centrum BRD w Olsztynie: 89 538 11 36
Mirosław Arczak – Urząd Miasta w Olsztynie: 507 617 656

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież