Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
"Warmińska Niteczka" wokół Olsztyna
sobota, 01 marca 2014 13:23


Jest pomysł i chęć do działania w temacie porządnej trasy rekreacyjno-turystycznej łączącej Olsztyn i okoliczne gminy.
21 lutego podpisano deklarację współpracy przy stworzeniu około 70-km pętli biegnącej przez najciekawsze tereny gminy Barczewo, Olsztyn, Purda i Dywity oraz przez tereny zarządzane przez Nadleśnictwo Olsztyn.

 

Inicjatorem tego pomysłu było Stowarzyszenie "Wspólne Wójtowo", które w sprawny i skuteczny sposób angażowało kolejnych partnerów, w tym samorządy. Dowodem na wyjątkowość tego działania jest nagroda Fundacji Batorego "Super Samorząd 2013" przyznana dla inicjatywy powstania "Warmińskiej Niteczki". Ustalenia dotyczące szlaku/trasy są podejmowane podczas roboczych spotkań z udziałem zainteresowanych stron, organizowanych w Barczewie.

 


^ Wypracowywanie roboczego przebiegu "Warmińskiej Niteczki". Na razie na papierze, ale już wkrótce ruszą prace terenowe i ustalanie ostatecznego przebiegu.^ Podpisanie Deklaracji Współpracy w olsztyńskim Ratuszu.


Media donosiły o tym wydarzeniu:
* Olsztyn24.com
* Gazeta Wyborcza
* Kurier Olsztyński
*
Nasz Olsztyniak
* Radio Olsztyn
* Telewizja Olsztyn
* Portal Barczewo

 

Szlak/trasa ma wykorzystywać najlepsze drogi dostępne na danym obszarze i stanowić główną oś, od której poszczególne samorządy i społeczności lokalne własnymi siłami będą prowadzić trasy/szlaki poboczne do szczególnych atrakcji na swoim terenie.


^ Roboczy przebieg szlaku/trasy (stosujemy rozróżnienie w nazewnictwie, ponieważ nie zapadła jeszcze decyzja o rodzaju oznakowania oraz ostatecznych adresatach. To generuje wątpliwości co do formalnego statusu "Warmińskiej Niteczki', ponieważ definicja "szlaku" jest jasno określona i wprowadza ścisłe zasady np. oznakowania. Być może warto będzie zastosować autorskie oznakowanie i promować "Niteczkę" jako "trasę", która nie jest objęta żadnymi wymogami i daje większą swobodę działania).


Wspólnym działaniem sygnatariuszy Deklaracji Współpracy będzie:
- stosowanie jednolitego oznakowania na całym przebiegu,
- wprowadzanie jednakowych elementów małej architektury zlokalizowanej przy trasie/szlaku (ławeczki, altany wypoczynkowe, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, itp.),
- stosowanie spójnego systemu drogowskazów i tablic informacyjnych (historycznych, przyrodniczych, kulturowych),
- podejmowanie wspólnych działań promocyjnych w formie np. wydawnictw czy wydarzeń,
- występowanie o środki niezbędne do wdrażania poszczególnych elementów.

 


^ Nie mamy wątpliwości, że tereny objęte ta inicjatywą są skarbnicą malowniczych dróg, ciekawych miejsc i obiektów, a także pełne aktywnych mieszkańców, którzy będą działali na rzecz wzmacniania rekreacji i turystyki w swojej okolicy.

 


^ W poszukiwaniu takich widoków wystarczy wyjechać kilka kilometrów za miasto :)

 

Komentarze  

 
0 #1 Tony 2019-06-12 10:26
Witam, osobiście całkowicie zgadzam się z Twoim tekstem !my blog post ... Anka: http://soiz-edu.cieszyn.pl/
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież