Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 47

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
Kobiety do rowerów!- relacja z warsztatów
czwartek, 02 maja 2013 21:19


Dwa majowe popołudnia były okazją do upowszechnienia hasła "Zrób to sama!", bowiem do Olsztyna zawitał projekt "Zębatka", czyli warsztaty podstawowych napraw rowerów przeznaczone wyłącznie dla kobiet/dziewcząt.

 

Pierwsze tego rodzaju zajęcia w naszym mieście odbyły się dzięki współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oraz Stowarzyszenia Aktywności Społecznej "Młyn", a prowadzącymi były aktywistki warszawskiego projektu "Zębatka".

 

Na początek parę słów od Prowadzących:
"Projekt Zębatka to organizowane od trzech lat warsztaty podstawowych napraw rowerowych, na które zapraszamy głównie kobiety – bo ze względu na stereotypy i z powodu profilowanej płciowo edukacji mają mniejszą szansę na nabycie umiejętności technicznych.
Organizując zajęcia dedykowane kobietom chcemy tworzyć przestrzeń, w której możemy bezstresowo uczyć się reperować własne rowery, bez obawy, że usłyszymy drwiące uwagi i bez pokusy, by poprosić o to kogoś innego. A warto umieć samodzielnie naprawiać swój rower - żeby nie płacić za każdą najdrobniejszą naprawę, żeby nie czekać z naprawą na pomoc speca, ale też dlatego, że to frajda sama w sobie."

Więcej o projekcie "Zębatka" można przeczytać > tutaj
Prezentacja na temat "Zębatki" do obejrzenia > tutaj

* * * *

Zajęcia obejmowały wymianę i łatanie dętek, podstawowe naprawy hamulców oraz zapoznanie z zasadami bieżącej konserwacji rowerów.
Warsztaty zawierały trochę teorii (konstrukcja i zasada działania roweru, nazewnictwo części, korzystanie z narzędzi, podstawowe usterki, itp.) i dużo praktyki (zdjęcie i założenie koła, wymiana i łatanie dętki, regulacja hamulców, wymiana części, itp.).

* * * *

Galeria zdjęć z warsztatów > tutaj
Relacja w Teleexpressie > tutaj

* * * *

Organizatorzy:
- kolektyw UFA
- Stowarzyszenie Aktywności Społecznej "Młyn"
- Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie
- biblioteka multimedialna Planeta 11 

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież