Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 47

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
Olsztyn na rowery!


Wspólnie z Gazetą Wyborczą zapraszamy wszystkich posiadaczy/wszystkie posiadaczki rowerów do zajęcia miejsca za kierownicą i przyjazd na specjalne spotkanie. W sobotę (06 sierpnia) o godz. 12 pod halą Urania spotykamy się na rowerach aby wesołym, głośnym i kolorowym peletonem przejechać głównymi ulicami miasta. Celem akcji jest zwrócenie uwagi władz Olsztyna na dwie, możliwe do szybkiego załatwienia, kwestie:
* w dziedzinie jazdy rekreacyjnej- rozbudowa Systemu Tras Rowerowych w Lesie Miejskim,
* w dziedzinie jazdy użytkowej- zapewnienie bezpiecznych i wygodnych stojaków rowerowych na ulicach miasta.


- - - - - - - - - - - - - -
Program akcji:
12:oo Spotkanie pod halą Urania

12:o5 Start przejazdu (Urania - al. Piłsudskiego - Plac Jana Pawła II)

13:oo Wspólne zdjęcie olsztyńskich rowerzystów i rowerzystek

13:2o Start krótkiej wycieczki do Lasu Miejskiego (System Tras Rowerowych)

14:3o Piknik rowerowy na terenie Bikepark "Wąwóz" (konkursy sprawnościowe, pokaz skoków, grill, WIELKA loteria z atrakcyjnymi nagrodami).

20:oo Rowerowa gra miejska "Świetlisty szlak" (start pod Wysoką Bramą).
- - - - - - - - - - - - - - -
 
DOJAZD
Osoby, które chciałyby dojechać pod Uranię w zorganizowany sposoób, zapraszamy do przyłączenia się do jednej z grup startujących o 11:15 z:
> pętli autobusowej na skrzyżowaniu ul. Wilczyńskiego i Jarockiej (naprzeciwko budynku kościoła),
> skrzyżowaniu al. Warszawskiej i Synów Pułku.

ZDJĘCIE
Wspólne zdjęcie będzie wykonane pod Ratuszem, a następnie zostanie wydrukowane w olsztyńskim dodatku Gazety Wyborczej.

WYCIECZKA
Wycieczka do Lasu Miejskiego będzie miała dystans około 6 km i będzie wiodła oznakowanym szlakiem Rodzinnym, stworzonym w 2010 roku w ramach Systemu Tras Rowerowych.

PIKNIK
W czasie pikniku w Bikepark "Wąwóz" odbędą się mini zawody na pumptracku (możliwość bezpłatnego wypożyczenia roweru, kasku i ochraniaczy), quiz wiedzy dla miłośników rowerów, pokaz skoków na dircie. Przygotowany tam będzie również bezpłatny bufet (grill). Kulminacją pikniku będzie WIELKA loteria dla wszystkich uczestników akcji z nagrodami za ponad 1,5 tysiąca złotych.

GRA MIEJSKA
Wieczorna rowerowa gra miejska pod hasłem "Świetlisty szlak" będzie dopełnieniem sobotniej zabawy. Zadaniem zawodników będzie odwiedzenie kilkunastu punktów kontrolnych na terenie Olsztyna, wykonanie wymaganych zadań i powrót na metę:) Trasa na około 1,5 godzin jazdy. Przypominamy o obowiązku wyposażenia roweru w przepisowe oświetlenie! Pamiątkowe szprychówki dla wszystkich i nagrody rzeczowe dla najlepszych. Udział bezpłatny.

Organizatorzy:

Po co jedziemy?

S Y S T E M   T R A S   R O W E R O W Y C H
Jednym w podnoszonych postulatów akcji będzie upominanie się o kontynuowanie rozwoju Systemu Tras Rowerowych w Lesie Miejskim
, którego pilotaż został otwarty w sierpniu 2010 r.
Zdjęcia z otwarcia mamy > tutaj    
Lokalna prasa pisała o tym > tutaj > tutaj > tutaj > tutaj > tutaj
Obfite galerie dokumentujące trasy Systemu można oglądać na forum projektu Olsztyn.Aktywnie!:
* szlak Rodzinny (zielony) > tutaj

* trasa XC (żółta) > tutaj

* trasa Enduro (czerwona) > tutaj

* trasa Extreme (czarna) > tutaj


Popularność Systemu stworzonego we wschodniej części Lasu Miejskiego skłoniła olsztyńskie organizacje rowerowe do wystosowania wspólnego apelu skierowanego do Prezydenta Olsztyna, Dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej i wszystkich Radnych, w którym upominają się o zapewnienie środków na dalszą rozbudowę tej infrastruktury rekreacyjnej. Pomimo pozytywnego odzewu miejskich Władz, System nie doczekał się finansowania.
Stan istniejący i plany rozbudowy wygladają następująco:
   
   

S T O J A K I   R O W E R O W E
Drugim postulatem będzie wezwanie do poważnego podejścia do kwestii stojaków rowerowych w Olsztynie.
Do tej pory na terenie miasta ustawionych jest zaledwie kilka porządnych stojaków, które umożliwiają wygodne i bezpieczne parkowanie roweru. 
Już w 2009 r. do sekretariatu Prezydenta Miasta trafił wniosek o ustawienie dobrych stojaków w kilkunastu lokalizacjach. W efekcie stojaków pojawiło się tylko kilka i były one wyjątkowo lichej konstrukcji.
W tym samym roku Stowarzyszeniu "Młyn" udało się zakupić kilkanaście stojaków w kształcie odwróconej litery "U", zalecanych przez sieć "Miasta dla Rowerów" i powszechnie stosowanych w polskich miastach. Środki pochodziły z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Dodatkowo Prezydent Olsztyna zakupił 3 podobne stojaki dla jednej ze szkół podstawowych.
Od tamej pory stojaków w Olsztynie nie przybywa, a przecież jest to jeden z podstawowych warunków upowszechniania transportu rowerowego!

Oto nieliczne przykłady dobrych parkingów w Olsztynie (odpowiednie stojaki + lokalizacja oczekiwana przez użytkowników):

^ Szkoła Podstawowa Nr 34.


^ Szkoła Podstawowa Nr 22.


^ Informacja Turystyczna (aktualnie plac w przebudowie).


^ Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych.

 

Komentarze  

 
0 #1 Leigh 2018-11-23 08:44
I see you don't monetize your blog, don't waste your traffic, you can earn additional bucks
every month. You can use the best adsense alternative for any
type of website (they approve all websites), for more info simply search
in gooogle: boorfe's tips monetize your website

Feel free to surf to my site; BestWilhemina: https://FollowWilbert.blogspot.se
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież