 Przed nami kolejny etap prac nad tzw. Trasą rowerową Polski Wschodniej- konsultacje społeczne Studium Wykonalności. Projekt ten (wraz z jego realizatorami) nie ma szczęścia do zjednywania sobie sprzymierzeńców, chociaż wydawać by się mogło, że powstanie w regionie około 350 kilometrowej trasy rowerowej połączonej z podobnymi trasami w czterech sasiadujących ze sobą województwach przynosi same korzyści. Sprzymierzeńców nie ma zbyt wielu, ponieważ od samego początku przyjęto zasady, które utrudniały publiczne przedstawianie pomysłów alternatywnych wobec planów Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
O licznych wątpliwościach (działaczy rowerowych, organizatorów turystyki rowerowej dla zagranicznych grup, urzędników Ratusza) związanych z ustalaniem przebiegu trasy na terenie naszego województwa pisały lokalne media, np. > tutaj <
Kolejny przykład niewłasciwego podejścia do kwestii turystyki rowerowej (badania statystyczne ruchu turystycznego w regionie) w kontekście Trasy Wschodniej opisaliśmy >tutaj <
Aktualnie we wszystkich województwach objętych opisywanym projektem prowadzone są konsultacje społeczne. Niestety, tempo jakie przyjęła organizująca je firma (M&G Consulting Marketing) niemal uniemożliwia udział osób zainteresowanych... Informacja o konsultacjach zaplanowanych na 25 i 26 listopada na terenie Warmińsko-Mazurskiego ukazała się oficjalnie na stronie Urzędu Marszałkowskiego dopiero 22 listopada. Zaproszenia drogą mailową rozesłano tylko kilka godzin wcześniej!
Warto tu wspomnieć, iż spotkania odbywają tylko w czterech miastach- Elblagu, Bartoszycach, Węgorzewie i Gołdapii- z zupełnym pominięciem pozostałego terenu województwa, którego mieszkańcy także powinni mieć dostęp do aktualnych planów i wpływania na decyzje. Tymczasem materiałów zaplanowanych do zaprezentowania podczas konsultacji nigdzie nie udostępniono.
Tak jak do tej pory, Stowarzyszenie Aktywności Społecznej "Młyn" będzie aktywnie uczestniczyło w procesie podejmowania decyzji w sprawie Trasy Wschodniej i skorzysta z zaproszenia do Elbląga.
 |