Unijne fundusze dla Olsztyna

Nareszcie odnotowujemy pozytywne drgania w temacie pozyskiwania przez władze naszego miasta funduszy na rozwój rowerowej sieci dróg. W tej sprawie padło już wiele słów, słyszeliśmy masę obietnic i w końcu ujrzeliśmy konkretny finał w postaci wiążących dokumentów. 

Wszystko dotyczy trzech umów, które zostały podpisane wczoraj (29.12.09) przez wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego Urszulę Pasławską i prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Zakładają one powstanie trasy rowerowej łączącej obszar Starówki z Jeziorem Długim oraz wybudowanie drogi rowerowej wokół niego. 

Na tę trasę złożą się: 1. dwukierunkowa droga rowerowa wydzielona z części jezdni na ulicy Nowowiejskiego (od DH Inka), Konopnickiej i Jagiełły; 2. przejazd pod starym wiaduktem kolejowym na ul. Grunwaldzkiej; 3. przejazd przez ulicę Artyleryjską i Leśną.

Droga rowerowa wokół jeziora na odcinkach ul. Bałtycka- kładka i kładka- ul. Leśna będzie posiadała nawierzchnię asfaltową, a na odcinkach leśnych pojawi się nawierzchnia gruntowa stabilizowana polimerami (syntetyczne żywice).

Całość ma kosztować prawie 7,5 mln euro, z czego dofinansowanie rowerowej inwestycji osiągnie wysokość 3 mln.  

Wbrew głosom malkontentów (na szczęście nielicznym) zaplanowana trasa może być ważnym elementem raczkującej sieci tras rekreacyjnych, ponieważ będzie stanowiła uporządkowane połączenie drogi rowerowej kończącej się obecnie na skrzyżowaniu al. Schumanna, Bałtyckiej i Grunwaldzkiej z obszarem Starego Miasta, a z drugiej strony pozwoli w cywilizowany sposób dojechać ze Starówki do Lasu Miejskiego, nad brzeg jez. Krzywego czy do Arboretum w Kudypach.

Nowością w Olsztynie będzie bez wątpienia dostosowanie ul. Nowowiejskiego do jazdy rowerzystów w obie strony, podczas gdy auta będą miały tam utrzymany ruch jednokierunkowy.     

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież