Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 47

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
GO: Wywiad z trenerem olsztyńskich kolarzy

 

 

 
— Kolarstwo jest taką dyscypliną, w której jest niesamowicie trudno zdobyć medal mistrzostw Polski — mówi Zdzisław Trojga, trener WMKS Olsztyn.

(lech) — 10 marca rozpoczął działalność Warmińsko-Mazurski Klub Sportowy Olsztyn, a w nim Olsztyńska Grupa Kolarska, w której pan jest dyrektorem sportowym. Udany był ten pionierski sezon?

(Zdzisław Trojga) — Przypomnę, że powodem powstania grupy było umożliwienie rozwoju najzdolniejszym młodym zawodnikom, głównie z naszego województwa. Myślę, że ten pierwszy sezon był udany. Jedno jest pewne, wbrew przewidywaniom pesymistów nie rozwiążemy grupy. Nasi kolarze zupełnie przyzwoicie prezentowali się w 50 wyścigach (w tym w dziewięciu UCI klasy 2 — red.). Oprócz startów krajowych uczestniczyli też w zagranicznych imprezach, m.in. w Rosji, Niemczech, Ukrainie, Belgii, na Słowacji i Litwie. Nie mieliśmy jakiś olśniewających sukcesów, ale 14 razy nasi kolarze stawali na podium, w tym po cztery razy na najwyższym stopniu. Wiele razy przyjeżdżali na metę w czołowej dwudziestce, a przecież w wielu imprezach brało udział ponad dwustu zawodników.


— Którzy z pana podopiecznych prezentowali się najlepiej?

— Najlepiej wypadł lider grupy Radosław Syrojć, m.in. był ósmy w mistrzostwach Polski. Jego dobra jazda spowodowała, że został powołany do reprezentacji Polski U23 i w barwach naszego kraju startował w sześciu dużych międzynarodowych wyścigach, m.in. w Tour de Flandria, Solidarności i Olimpijczyków i Szlakiem Grodów Piastowskich. Na drugim miejscu postawiłbym Wojciecha Skarżyńskiego, który dobrze pojechał w wieloetapowych wyścigach takich jak Polska-Ukraina, Karpacki Wyścig Kurierów, O Puchar Bałtyku czy Dookoła Mazowsza.

— W przyszłym sezonie Olsztyńska Grupa Kolarska będzie...

— ...liczniejsza, bowiem wzbogacimy się o kolejnych kolarzy. Na pewno będzie to Władimir Bielkin z Kaliningradu oraz nasi juniorzy. Prawdopodobnie też dołączy do nas jeszcze kilku zawodników z Polski, a z pierwotnego składu ubyło nam jedynie dwóch (Łukasz Perkowki i Tomasz Muszelak — red.).

— Z tego, co pan mówi wynika, że wszystko idzie jak po maśle.

— Niestety, aż tak dobrze nie jest. Dzisiaj o wynikach sportowych decydują przede wszystkim pieniądze, a my dysponujemy bardzo skromnym budżetem i to jest nasz największy problem. Wprawdzie jeżeli chodzi o rowery to nie jest źle, ale już sprawa samochodów do obsługi wyścigów i treningów poważnie kuleje.

— Z czego utrzymują się kolarze?

— Tu mamy kolejny problem, bo do tej pory najlepsi żyli ze stypendiów sportowych. Mieliśmy sześciu stypendystów, którzy w 2009 r., jeszcze jako zawodnicy Art Print, zdobyli dziesięć medali mistrzostw Polski na torze i na szosie. Teraz sytuacja większości z nich jest niepewna, bowiem nie mieli spektakularnych wyników na mistrzostwach Polski, a tylko takie wchodzą w rachubę. Ponadto zrezygnowaliśmy z toru, nastawiając się na szosę, a tu są tylko trzy medale, a najwyżej sześć, na całą Polskę.

— Czyli zdobyć medal w mistrzostwach kraju w kolarstwie to nie to samo, co w na przykład w pływaniu czy innych dyscyplinach, nic im nie ujmując, gdzie jest ich do podziału, z uwagi na style i liczne kategorie wiekowe, o wiele więcej.

— Jak patrzę na nazwiska najlepszych sportowców z naszego regionu, to trudno się jest doszukać wybitnych przedstawicieli dyscyplin olimpijskich. Kolarstwo jest taką dyscypliną, w której zdobyć medal mistrzostw Polski jest niesamowicie trudno. Natomiast kryteria przydzielania stypendiów są, bez względu na sport jaki się uprawia, te same. To obecnie sport zespołowy, bo na sukces indywidualny jednego pracuje zwykle liczna drużyna, a stypendium dostanie tylko lider.


— Gdzie wasz klub na siedzibę?


— Dotknął pan kolejnej bolesnej sprawy, bo siedzibą klubu jest... moje niewielkie mieszkanie, a rowery przygotowujemy zwykle u kogoś w piwnicy. Tymi sprawami jakoś nikt w Olsztynie się nie przejmuje, a wiem, że i w innych klubach też nie jest pod tym względem wesoło. Przecież mamy obiekty sportowe już istniejące oraz te, które wkrótce powstaną, ot, chociażby nowa pływalnia, gdzie można by było przekazać w użytkowanie jeden czy dwa pokoje klubom sportowym. W Ełku i Elblągu na krytym lodowisku znaleziono takie pomieszczenia dla klubów. Wspomniałem o lodowiskach, bo jako trener łyżwiarstwa i short tracku dziwię się, że Elbląg, Ełk i Giżycko mają kryte pełnowymiarowe lodowiska, a Olsztyn wciąż nie.

lech // sport.wm.pl

 

Komentarze  

 
0 #6 Bailey 2019-07-01 09:52
Hej, osobiście całkowicie zgadzam się z Twoim tekstem
!

Here is my web page - Anka: http://soiz-edu.cieszyn.pl/
Cytować
 
 
0 #5 Christin 2019-07-01 08:05
Witam, osobiście zupełnie zgadzam się z Twoim tekstem !


My blog - Iza: http://apator.katowice.pl/
Cytować
 
 
0 #4 Karla 2018-11-04 05:36
I see you don't monetize your website, don't waste your traffic, you can earn extra bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more details simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your
website

Feel free to surf to my website ... BestPat: https://FollowBobbye.blogspot.se
Cytować
 
 
0 #3 Byron 2018-10-30 11:36
I have noticed you don't monetize your site,
don't waste your traffic, you can earn extra bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites), for more details
simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website

Look at my website BestEverette: https://FollowPoppy.blogspot.se
Cytować
 
 
+2 #2 Ada 2017-03-03 22:39
A mój nie?
8) 8)
Cytować
 
 
+2 #1 Michał 2017-02-08 20:53
Mój trener :D
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież