GO Rowerowa wyprawa po nowych ścieżkach

W niedzielę mieszkańcy Olsztyna mogli wziąć udział w uroczystym otwarciu pilotażowego systemu tras rowerowych w Lesie Miejskim. Miłośnicy dwóch kółek zebrali się popołudniu nad Jeziorem Długim przy pomoście Żubra.

 

Szlaki są zróżnicowane — od rodzinnych po ekstremalnie trudne. Nowością jest ich oznakowanie szlaków tablicami informacyjnymi. Pilotażowa część Systemu Tras Rowerowych przybrała postać czterech szlaków o bardzo zróżnicowanych poziomach trudności.

Cztery szlaki oznaczone intuicyjnie czterema kolorami: Szlak zielony przeznaczony jest dla każdego, kto tylko potrafi jeździć. Prowadzi przez prawie 10 kilometrów po leśnych drogach bardzo dobrej jakości. Malownicze i przystępne tereny oraz odpowiednia długość szlaku mają przyciągnąć do Lasu Miejskiego całe rodziny na rowerach.
 

Żółtym kolorem opatrzono trasę cross country, czyli przełajówkę. Jej dystans to niemal 7 kilometrów po leśnych drogach i ścieżkach z korzeniami, błotem i piachem. Tu już będziemy mieli do czynienia ze stromymi zjazdami i podjazdami, trudniejszymi zakrętami i innymi przeszkodami terenowymi. Organizatorzy uprzedzają, żeby przygotować się na zapierające dech w piersi widoki.

Czerwony szlak jest jeszcze trudniejszą i bardziej urozmaiconą propozycją dla doświadczonych kolarzy górskich. Trasa enduro to niemal czterokilometrowa wyprawa w góry, bo ostre podjazdy i zjazdy naszpikowane są korzeniami, a wąskie i kręte ścieżki obfitują w niespodziewane przeszkody.


Czarna trasa ekstremalna przeznaczona jest jedynie dla doświadczonych kolarzy górskich. Przygotowano dla nich dwa zjazdowe odcinki po ponad 500 metrów każdy. Specjalistyczny szlak łączy w sobie elementy tras: pumptrack, dual slalom i downhill. Znajdziemy tu muldy, bandy, uskoki, „stoliki”, kamienie i korzenie. Zwyczajny rower może nie dać rady atrakcjom i przeszkodom tej trasy.


Inauguracyjny przejazd trasami zakończył się o godz. 14.30 w parku rowerowym Wąwóz, gdzie odbył się piknik.

Na opisanym systemie szlaków i tras zostaną przeprowadzone badania terenowe (ilościowe i jakościowe), które określą, jak podają urzędnicy olsztyńskiego magistratu: - grupy głównych adresatów tych działań - natężenie ruchu „rekreacyjnego” (rowerowego i pieszego) na terenie Lasu Miejskiego - upodobania adresatów w kwestii wybieranych tras, korzystania z poszczególnych elementów infrastruktury, ewentualne braki w dostępnej infrastrukturze. Analiza wyników tych badań pozwoli urzędnikom zaplanować kolejne działania, których celem będzie rozwijanie systemu.

SzyT/MZG/UM

fot. Paweł Berkolec

źródło: Gazeta Olsztyńska

 

Komentarze  

 
0 #1 Gavin 2018-11-02 16:39
I see you don't monetize your site, don't waste your traffic, you can earn additional bucks every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all
websites), for more details simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website

Feel free to visit my page BestCelsa: https://FollowKazuko.blogspot.se
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież