Deprecated: Assigning the return value of new by reference is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 47

Deprecated: Function ereg() is deprecated in /home/olsztyn/domains/rowerowy.olsztyn.pl/public_html/plugins/content/extranews.php on line 142
Nareszcie czerwone przejazdy w Olsztynie!


Po wnioskach Oficera Rowerowego dołączanych do opinii projektów realizowanych na terenie Olsztyna nareszcie urzeczywistnia się jeden z postulatów poprawiających bezpieczeństwo na przejazdach dla rowerzystów. Czerwona nawierzchnia przejazdów po raz pierwszy w naszym mieście pojawia się w ramach przygotowania Stref Przedsiębiorczości nad Jeziorem Ukiel (Krzywe).

 

Kilkanaście przejazdów zostało wymalowanych w pierwszych dniach października i od razu zyskało liczne grono sprzymierzeńców. Niemal wszyscy rowerzyści napotkani na tamtym terenie pozytywnie wypowiedzieli się o nowym rozwiązaniu. Bardzo dobrym prognostykiem jest także fakt, iż zapytani o opinię kierowcy oraz pracownicy z pobliskich budów także chwalili to wyraźne podkreślenie przebiegu przejazdów.

 

"Nowatorskie" w skali Olsztyna rozwiązanie było dopuszczone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury już w 2003 r., ale do tej pory nie mogło przebić się jako proste, tanie i czytelne zaznaczenie miejsc, w których następuje przecięcie ruchu samochodowego i rowerowego, czyli tam, gdzie wszyscy muszą zachowywać szczególną ostrożność i stosować właściwe zasady pierwszeństwa.

 

Zgodnie z powszechnym oczekiwaniem oraz zasadami bezpieczeństwa uskoki pomiędzy krawędziami drogi dla rowerów a jezdnią zostały wykonane na jednym poziomie i są praktycznie niewyczuwalne. Technologia wykonania (stosowanie krawężników zamiast łączenia "bezszwowego", czyli zachowania jednolitej nawierzchni bitumicznej) pozostawia jeszcze wiele do życzenia, ale i tak widać postępy w porównaniu z inwestycjami oddawanymi do użytku nawet 2-3 lata temu. Oto przykładowe połączenie (ul. Lotnicza):

 

A tak prezentują się wszystkie czerwone przejazdy dla rowerzystów na nowych drogach dla rowerów nad Jeziorem Ukiel:

 


^ Zapewniamy, iż w tym miejscu na ul. Jeziornej pełne oznakowanie zostało wykonane, ale... kilka godzin po naszej foto-wizycie.

 

Dodaj komentarz


Kod antysapmowy
Odśwież