XIII Vell vincere > realcja |
piątek, 14 października 2011 12:29 |
Jesienna aura, która towarzyszyła startom uczestników XIII Rajdu na Orientację nie przeszkodziła im w przedniej zabawie, a ich entuzjazm szybko udzielił się także pogodzie, dzęki czemu całe popołudnie i wieczór upłynął wśród pięknej, złotej jesieni.
Przedpołudniowe zachmurzenie i opady na pewno zniechęciły część osób zapowiadających swoje uczestnictwo w Rajdzie, ale i tak na starcie trasy pieszej i rowerowej stanęło kilkadziesiąt osób. Bazą imprezy był przestronny namiot zapewniony przez Ośrodek Wypoczynkowy Zalesie Mazury Active Spa, a zlokalizowany nad samym brzegiem jeziora Orzyc.
Limit trasy rowerowej wynosił 3,5 godziny i prawie na pewno nie dawał gwarancji odwiedzenia wszystkich 15 punktów kontrolnych. Przez to zawodnicy musieli w pewnym momencie dokonać kalkulacji "zysków i strat", ponieważ kary były przewidziane za brak zaliczenia punktu oraz za przybycie na metę po przekroczeniu limitu czasu.
Poniżej mapa, którą dysponowali zawodnicy. Warto zauważyć, iż odległość w linii prostej od startu do najdalszego punktu kontrolnego wynosiła około 8,5 km. Pokazuje to (szczególnie osobom obawiającym się bardzo długich dystansów), że teren objęty Rajdem nie był zbyt rozległy, a odstępy pomiędzy kolejnymi punktami kontrolnymi nie były znaczne.
Starty odbywały się w dwóch kategoriach: indywidualnej i drużynowej.
Najsprawniejszymi solistami byłi: 1. Tomasz Kułakowski (+ 18 pkt) 2. Bogumił Wadas (+ 5 pkt) 3. Tomasz Gutowski (- 135 pkt)
Najsprawniejsze drużyny tworzyli: 1. Paweł Koźmiński / Mariusz Tąporowski (+ 65 pkt) 2. Michał Jurkowski / Piotr Gromelski (- 15 pkt) 3. Alicja Zbytniewska / Krzysztof Paliński (- 135 pkt)
Rajd był zorganizowany przez Warmińsko-Mazurski Oddział PTTK w Olsztynie przy dofinansowaniu ze środków Samorządu Olsztyna.
^ pula nagród rzeczowych dla najlepszych zawodników/zawodniczek i drużyn. * * * * * * *
Jak zawsze Rajd był okazją do bardzo dokładnego poznania terenu, a autor trasy (Mirek Arczak) zapewnił ciekawe zlokalizowanie punktów kontrolnych. Oto kilka z punktów umieszczonych w terenie oraz ich opisy, które mają pomagać w dokładnej lokalizacji:
^ punkt nr 9: drzewo naprzeciwko linii drzew pomiedzy zabagnionymi oczkami wodnymi.
^ punkt nr 1: słup energetyczny za wzniesieniem.
^ punkt nr 5: pierwsze duże drzewo widziane z mostu (lewy brzeg rzeki).
^ punkt nr 11: drzewo owocowe poniżej ambony.
^ punkt nr 3: duże drzewo przy drodze.
^ punkt nr 2: most, zakole rzeki na lewym brzegu rzeki, drzewo na skraju skarpy.
^ punkt nr 14: samotne drzewo na świeżo wykarczowanej polanie.
|